Studija raka pluća nudi dodatne dokaze o važnosti skrininga

Studija raka pluća nudi dodatne dokaze o važnosti skrininga

Istraživači sa Univerziteta u Liverpulu i Univerziteta Kueen Mari u Londonu objavili su prvu studiju u Velikoj Britaniji koja pokazuje prednosti skrininga raka pluća u socioekonomskim grupama. Dokazi u novoj studiji ilustruju vrednost i važnost skrininga, posebno za one koji žive u oblastima ekonomske deprivacije.

Rak pluća utiče na živote oko 40.000 ljudi godišnje u Velikoj Britaniji, a prethodne studije istraživača iz Liverpula ilustruju nedvosmislenu korist skrininga raka pluća u identifikovanim grupama visokog rizika.

U nedavno objavljenom radu u The Lancet Regional Health Europe, istraživači raka pluća dalje demonstriraju prednosti niske doze CT skrininga raka pluća. Najnovija studija pokazuje da su ishodi raka pluća uporedivi u svim socioekonomskim grupama.

Značajno je da takođe pokazuje da skrining može pružiti dodatne zdravstvene koristi za druge bolesti povezane sa pušenjem. Analiza je pokazala da su stanja HOBP i emfizem, od kojih oba nesrazmerno pogađaju niže socioekonomske grupe, ređe bili uzrok smrti kada su subjekti primili CT s malim dozama.

Istraživači su ispitivali dugoročne rezultate regrutovanih učesnika iz celog socioekonomskog spektra. Ovo je omogućilo procenu uticaja socioekonomskog statusa na različite aspekte, uključujući početno zapošljavanje, selekciju za skrining, otkrivanje raka pluća i dugoročnu smrtnost od raka pluća i drugih bolesti.

Pokazalo se da su oni iz niže socioekonomske grupe imali koristi od skrininga niskim dozama CT-a u smislu preživljavanja raka pluća u istoj meri kao i oni iz imućnijih grupa. Međutim, veća je verovatnoća da će imati koristi u smislu smrti od HOBP i emfizema.

Profesor Džon Fild, profesor molekularne onkologije na Univerzitetu u Liverpulu i vodeći autor u radu, rekao je: „Uticaj CT skrininga karcinoma pluća niskim dozama ranije je pokazan u brojnim međunarodnim kliničkim ispitivanjima, uključujući UKLS studiju ovde u UK.

„Međutim, ovo je prvi put da je dugoročni uticaj skrininga za rak pluća koji je stratifikovan po riziku upoređen u različitim socioekonomskim grupama, pokazujući da one grupe u nepovoljnom položaju sa najvećim rizikom od razvoja bolesti imaju isto toliko koristi od onih u manje ugroženim grupama. oblasti“.

Dr Chris Varburton, respiratorni konsultant u Univerzitetskim bolnicama Liverpool NHS Foundation Trust i klinički vođa programa ciljane provere zdravlja pluća za NHS Cheshire and Merseiside Cancer Alliance rekao je: „Ovo su odlični podaci koji pokazuju da skrining raka pluća u populaciji visokog rizika nije donosi koristi samo u ishodima raka pluća za najugroženije u našem društvu, ali može imati i šire blagotvorne efekte na druge bolesti povezane sa pušenjem kao što su HOBP i kardiovaskularne bolesti.

„Savez za borbu protiv raka bi ohrabrio svakoga ko ponudi pregled zdravlja pluća da prisustvuje ovom važnom sastanku koji bi mogao samo pomoći da im se produži život.

Profesor Fild je radio sa dr Majklom Dejvisom, sa Instituta za sisteme, molekularnu i integrativnu biologiju Univerziteta u Liverpulu, i Danijelom Vulkanom, profesorom Rajanom Gejbom i profesorom Stivenom Dafijem, sa Volfsonovog instituta za preventivnu medicinu, Univerziteta Kraljice Marije u Londonu.

Profesor Duffi je rekao: „Ovi rezultati ukazuju na potencijal skrininga raka pluća za rješavanje nekih ozbiljnih nejednakosti u zdravlju. Kako se ciljani program sprovodi na nacionalnom nivou, moramo se potruditi da pružimo uslugu onoj ugroženoj populaciji kojoj je najpotrebnija.“