Studija predstavlja dokaze da nedavno smanjenje emisije aerosola stvara dodatni efekat zagrevanja

Studija predstavlja dokaze da nedavno smanjenje emisije aerosola stvara dodatni efekat zagrevanja

Nedavna smanjenja emisija sitnih čestica, glavnog uzroka globalnog zagađenja vazduha, dovela su do više toplote u klimatskom sistemu Zemlje. Ovo je prikazano u novoj međunarodnoj studiji koju je vodio CICERO i objavljenoj u Communications Earth & Environment.

Satelitska merenja jasno pokazuju da više toplote ulazi u Zemljinu atmosferu od sunca u poređenju sa količinom zemaljske energije koja beži u svemir. Ova takozvana neravnoteža Zemljine energije dovodi do akumulacije toplote i zagrevanja Zemljine površine.

Dobro je poznato da su ljudske emisije CO 2 i drugih gasova staklene bašte glavni uzrok globalnog zagrevanja poslednjih decenija i da su emisije čestica maskirale deo ovog zagrevanja. Većina čestica, posebno sulfata, reflektuje sunčevu svetlost i stoga deluje na hlađenje planete. U poslednjih nekoliko decenija, međutim, ovaj efekat hlađenja se preokrenuo i sada doprinosi zagrevanju usled opsežnih mera za poboljšanje kvaliteta vazduha u mnogim regionima širom sveta.

U studiji, istraživači su izvršili simulacije koristeći najnoviju generaciju globalnih klimatskih modela i uporedili svoje rezultate sa satelitskim merenjima trenda Zemljine energetske neravnoteže tokom perioda 2001–2019.

Autori su otkrili da je potrebno uzeti u obzir nedavna smanjenja emisija čestica koje je napravio čovek kako bi modeli razumno odgovarali satelitskim merenjima (vidi sliku iznad; crna naspram narandžasta linija). Kada su autori pretpostavili da se emisije čestica nisu menjale tokom vremenskog perioda (zelena linija), simulirano zagrevanje Zemlje je značajno smanjeno.

„Naša studija koristi nove modele i zapažanja kako bi objasnila zašto se Zemljina energetska neravnoteža toliko povećava. Ovo je od najveće važnosti jer je bilo mnogo debata o tome šta uzrokuje uočeno udvostručenje neravnoteže, što je ono što pokreće globalni zagrevanje, porast nivoa mora, ekstremni vremenski događaji, otapanje snega i leda i drugi aspekti klimatskih promena“, objašnjava viši istraživač u CICERO Centru za međunarodno istraživanje klime, Øivind Hodnebrog, koji je glavni autor studije.

„Naša studija naglašava važnost kontinuiranog satelitskog merenja energetskog budžeta Zemlje“, kaže viši tehnolog u NASA-i, Norman Loeb, koji je koautor studije.

Zagađenje vazduha je veliki zdravstveni problem koji uzrokuje milione viška smrtnih slučajeva širom sveta, i važno je očistiti vazduh. Ipak, poboljšanje kvaliteta vazduha ima svoju cenu. Prilikom uklanjanja emisije reflektujućih čestica, čestice i njihov efekat hlađenja nestaju u roku od nekoliko dana. Međutim, u slučaju CO 2 i drugih dugotrajnih gasova staklene bašte, zagrevajući gasovi ostaju u atmosferi vekovima nakon što su emitovani.

Drugi koautor studije, direktor istraživanja Gunar Mihre u CICERO-u, kaže da je „dodatni efekat zagrevanja koji dolazi od uklanjanja rashladnih čestica nešto što su istraživači očekivali da će se desiti dugo vremena, i da to ne predstavlja iznenađenje smisla, ali sada imamo dokaze, takođe, snažan uticaj koji je smanjenje emisije čestica imalo na povećanje energetskog disbalansa Zemlje u poslednje dve decenije je otvorilo oči.

Hodnebrog kaže: „Nastavak smanjenja emisija čestica može dovesti do ubrzanog zagrevanja površinske temperature već u ovoj deceniji.“