Crevne bakterije izazivaju komplikacije nakon hirurške intervencije

Crevne bakterije izazivaju komplikacije nakon hirurške intervencije

Skoro 16 miliona operacija je obavljeno na stacionarima u nemačkim bolnicama 2021. U Švajcarskoj je ta cifra oko 1,1 milion. Čak i ako stvarna operacija prođe dobro, nije neuobičajeno da se nakon toga pojavi infekcija rane, što može imati dramatične posledice za one koji su pogođeni. U ekstremnim slučajevima, takve infekcije su fatalne.

Nova studija sada pokazuje da su, u većini slučajeva, uzročnici ovih infekcija bakterije iz sopstvenog creva pacijenta. Za ovo, crevo čak i ne mora biti povređeno tokom operacije. Uprkos tome, ovi patogeni prevazilaze crevnu barijeru postoperativno i šire se po celom telu putem krvotoka i limfnih sudova. Mogu ih zaustaviti specijalne imune ćelije, koje patroliraju svim organima, uključujući i jetru.

Ova studija je objavljena u aktuelnom broju časopisa Cell Reports. Zajednički odgovorni za ovo su profesor Gvido Beldi, šef visceralne hirurgije u Univerzitetskoj bolnici za visceralnu hirurgiju i medicinu u Inselspitalu u Bernu, i dr Mercedes Gomez de Aguero, šef mlađe istraživačke grupe na Institutu za sistemsku imunologiju u Julijusu- Makimilians-Universitat Vurzburg (JMU).

„Odavno je poznato da sporedne infekcije povećavaju mortalitet tokom invazivnih procedura. Iz tog razloga se sprovode opsežne mere higijene i asepse kako bi se eliminisali mikroorganizmi u hirurškom polju“, objašnjava Gvido Beldi. Međutim, kako se sada ispostavilo, opasnost dolazi iz sasvim drugog ugla: pacijentovog creva.

„Nekoliko stotina sojeva različitih bakterija sa oko sto biliona mikroorganizama živi u ljudskom crevu. Oni formiraju prirodnu crevnu floru, koja se naziva i mikrobiom“, objašnjava Gomez de Aguero. Njihovo postojanje je korisno za ljude: pomažu u varenju, eliminišu patogene i treniraju imuni sistem. Međutim, ovo važi samo sve dok ove bakterije ne prevaziđu takozvanu crevnu barijeru i ne šire se po celom telu.

Međutim, to je upravo ono što se može dogoditi nakon hirurške procedure: „U našoj studiji analizirali smo mikroorganizme koji su izazvali nuspojave kod skoro 4.000 pacijenata nakon velike hirurške procedure“, objašnjava Gvido Beldi. Pokazalo se da su praktično u svim slučajevima infektivni agensi bakterije iz creva pacijenta, kao što su Enterococcus, Escherichia coli i Clostridium.

Oni su najčešće izazivali infekcije posle operacija na jetri, pankreasu i žučnim putevima, kao i pri operacijama na tankom i debelom crevu. Posebno, pacijenti koji su bili podvrgnuti velikoj resekciji jetre – uklanjanju velikih delova jetre – pretrpeli su takve infekcije, što je značajno odložilo proces zarastanja.

Istraživači su na modelu miša uspeli da pokažu da jetra zapravo igra posebnu ulogu u ovom procesu infekcije: „Znamo da su posebne ćelije imunog sistema koje se nalaze u jetri odgovorne za kontrolu ovih bakterija koje se šire i za proces zarastanja. nakon velike operacije“, kaže Gomez de Aguero. Oni su grupa limfocita zvanih urođene limfoidne ćelije (ILC), koje su važni igrači u urođenom imunološkom sistemu.

Ako bakterije iz creva uđu u jetru putem krvotoka, ovi ILC se aktiviraju i oslobađaju specijalne supstance kao što je interleukin 22, protein koji može pokrenuti i regulisati imunološke reakcije. Na taj način stimulišu ćelije jetre da proizvode antimikrobne supstance. „Na ovaj način, urođene limfoidne ćelije koje borave u jetri kontrolišu sistemsko širenje crevnih bakterija i efikasno se bore protiv sporednih infekcija nakon operacije.“

„Jačanje imuniteta stoga predstavlja korisnu profilaktičku i terapijsku alternativnu strategiju standardnim antimikrobnim terapijama za sprečavanje istovremenih infekcija nakon operacije“, sugeriše Guido Beldi. Bar dok se ne razjasni koji faktori su odgovorni za to što crevna barijera više ne sprečava crevne bakterije da uđu u unutrašnjost tela nakon hirurške intervencije. Istraživački tim sada želi da istraži ova pitanja.

Više informacija: Manuel O. Jakob i saradnici, ILC3 ograničavaju širenje crevnih bakterija kako bi zaštitili regeneraciju jetre nakon operacije, Izveštaji ćelija (2023). DOI: 10.1016/j.celrep.2023.112269

Istražite dalje