Studija otkriva ćeliju koja pomaže jetri da se izleči

Studija otkriva ćeliju koja pomaže jetri da se izleči

Naučnici su prvi put otkrili vrstu ćelije odgovorne za popravku oštećenog tkiva jetre.

Studija, koja pokazuje kako ove novootkrivene ćelije migriraju do mesta oštećenja, pruža sveže uvide u način na koji jetra sama leči. Nalazi su objavljeni u časopisu Priroda.

Stručnjaci kažu da bi nalazi mogli da podstaknu razvoj novih terapija koje koriste jedinstveni kapacitet jetre da se regeneriše nakon oštećenja.

Tokom akutne insuficijencije jetre, ova sposobnost popravljanja i regeneracije je često preopterećena, a pacijentima je potrebna hitna transplantacija jetre da bi se povratila funkcija jetre.

Naučnici sa Univerziteta u Edinburgu proučavali su ljudsko tkivo jetre kod pacijenata sa akutnom insuficijencijom jetre na znake proliferacije i regeneracije ćelija nakon brzog gubitka funkcije jetre.

Otkrili su da je značajan deo ćelija zadržao sposobnost razmnožavanja. Međutim, i dalje su postojale značajne površine oštećenja na jetri pacijenata, što sugeriše da su procesi, osim proliferacije ćelija, kritični tokom regeneracije.

Istraživački tim je profilisao gene unutar svake ćelije jetre u zdravom i regenerišućem ljudskom tkivu jetre kako bi bolje razumeo proces regeneracije. To su uradili koristeći najsavremeniju tehniku koja se zove jednoćelijsko sekvenciranje RNK.

Nalazi su otkrili ranije neotkrivenu populaciju ćelija jetre koje zaceljuju rane koje se pojavljuju tokom regeneracije ljudske jetre kako bi se ubrzao njen oporavak.

Radeći sa naučnicima Univerziteta u Glazgovu na Institutu za istraživanje raka Ujedinjenog Kraljevstva u Škotskoj, tim je koristio posebne tehnike snimanja kod miševa da bi video ćelije koje zarastaju rane u akciji.

Tokom regeneracije jetre, takozvane liderske ćelije se pojavljuju na ivici zdravog tkiva, povlačeći tkivo zajedno kako bi zatvorili ranu – slično kako koža zaceljuje nakon posekotine.

Snimanje je takođe otkrilo da se populacija ćelija jetre koja zaceljuje pojavljuje pre nego što počne proliferacija ćelija.

Široko rasprostranjena infekcija je glavna briga nakon akutnog otkazivanja jetre. Bakterije iz creva mogu da pobegnu u jetru kada je jetra oštećena. Ovo može dovesti do sepse ako jetra nije u stanju da očisti infekciju.

Stručnjaci kažu da jetra može dati prednost zarastanju rana pre proliferacije ćelija kako bi obnovila barijeru creva i jetre i sprečila širenje bakterija.

„Najsavremenije tehnologije su nam omogućile da prvi put proučavamo regeneraciju ljudske jetre u visokoj definiciji, olakšavajući identifikaciju tipa ćelije koji je kritičan za popravku jetre. Nadamo se da će naši nalazi ubrzati otkrivanje preko potrebnih novih tretmana za pacijente sa oboljenjem jetre“, kaže profesor Neil Henderson, Centar za istraživanje inflamacije, Univerzitet u Edinburgu.