Studija naglašava važnost skrininga za retke nasledne poremećaje metabolizma gvožđa

Studija naglašava važnost skrininga za retke nasledne poremećaje metabolizma gvožđa

Preko 40% slučajeva kuriranih na osnovu strogih kliničkih i laboratorijskih kriterijuma sa indijskog potkontinenta ima nasledni defekt metabolizma gvožđa na sveobuhvatnoj genomskoj proceni, izveštavaju istraživači u časopisu The Journal of Molecular Diagnostics.

Iako je anemija zbog nedostatka gvožđa najrasprostranjeniji oblik anemije u svetu, može biti nedovoljno dijagnostifikovana zbog nedostatka svesti ili metodičkog skrininga. Istraživači koji su sistematski procenjivali slučajeve anemije na osnovu strogih kliničkih i laboratorijskih kriterijuma između 2019. i 2021. na indijskom potkontinentu, koji ima endemsku populaciju sa nedostatkom gvožđa, otkrili su nasledni defekt gvožđa u 41% slučajeva, naglašavajući potrebu za aktivnim skriningom i svesnost.

Vodeći istraživači Prateek Bhatia, MD, Amita Trehan, MD, i Pankaj Sharma, Ph.D., Pedijatrijska hematološka onkološka jedinica, Postdiplomski institut za medicinsko obrazovanje i istraživanje, Čandigarh, Indija, objašnjavaju: „Anemija zbog nedostatka gvožđa pogađa 30–40 % dece uzrasta od 2 do 5 godina u Indiji Sa tako velikom učestalošću, kliničari u ambulantnim odeljenjima, posebno u perifernim zdravstvenim ustanovama, na kraju prepisuju oralno gvožđe svakom detetu sa mikrocitnom hipohromnom anemijom unapred bez sistematske procene osnovnog profila gvožđa.“

„Kada je odgovor na ovaj tretman suboptimalan ili izostao, oni nisu sigurni kako da postupe. Osim toga, zbunjeni su kada naiđu na slučaj sa anemijom i abnormalnim profilom gvožđa koji ukazuje na preopterećenje gvožđem bez sekundarnih dokaza o hemolitičkoj bolesti ili hemoglobinopatiji na skriningu .“

Glavni istraživači nastavljaju: „Naš cilj je bio da se pozabavimo ovim prazninama dizajniranjem studije koja će proceniti da li nedostaju ili nedovoljno dijagnostikuju nasledne defekte metabolizma gvožđa u našoj endemskoj populaciji sa nedostatkom gvožđa i dizajnirati sistematski algoritam za obradu zasnovan na dostupnoj literaturi i studijama. da pomognemo u širenju svesti među kliničarima u našem regionu o strukturisanim laboratorijskim i genomskim testiranjima u takvim scenarijima.“

Istraživači su sistematski procenili blizu 300 slučajeva anemije od 2019. do 2021. Prateći stroge i strukturirane kriterijume za selekciju slučajeva, istraživači su iz studije isključili pacijente kojima je dijagnostikovan uobičajeni uslovi nedostatka gvožđa, hemoglobinopatije, upale, celijakije ili hroničnog krvarenja. Ovaj proces je rezultirao kohortom od 41 slučaja sumnje na sideroblastične ili nesideroblastične defekte gvožđa.

Sideroblastična anemija je rezultat abnormalnog korišćenja gvožđa tokom proizvodnje crvenih krvnih zrnaca sa rezultujućim zarobljavanjem gvožđa u mitohondrijama eritroidnih ćelija koje se razvijaju u koštanoj srži. Nesideroblastični defekti gvožđa imaju blokadu u korišćenju gvožđa tokom transporta ili redukcije ćelija.

Sledeće sveobuhvatno, postupno genomsko testiranje počevši sa ciljanim sekvenciranjem sledeće generacije zasnovano na gvožđem panelu (NGS) je praćeno podvrgavanjem negativnih slučajeva sekvenciranju celog egzoma i promenama broja kopija mitohondrijalnog genoma i sekvenciranju i hromozomskom mikronivu. Ova strategija im je pomogla da identifikuju bezbroj retkih urođenih sideroblastičnih anemija, kao i nekoliko nesideroblastičnih defekata gvožđa sa patogenim mutacijama gena.

Dr Bhatia primećuje: „Sistematska procena slučajeva anemije iz naše endemske populacije sa visokim nedostatkom gvožđa, zasnovana na kliničkim kriterijumima i osnovnim i naprednim genomskim testovima, pomogla nam je da otkrijemo nasledni defekt gvožđa u odabranih 41% (17/41) slučajeva , što ukazuje na potrebu za aktivnim skriningom i podizanjem svesti o ovim retkim bolestima u našoj populaciji.“

Istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da se mnogi od retkih sideroblastičnih genskih defekata u kohorti pojavljuju bilo u kasnom detinjstvu ili odraslom dobu ili nisu dijagnostikovani. Takođe su bili iznenađeni kada su pronašli drugačiju novu, ali ponavljajuću mutaciju u genu SLC25A38 kod nepovezanih pacijenata iz severnog dela zemlje, što ukazuje na etnički raznoliku populaciju na potkontinentu.

Dr Šarma dodaje: „Sa rezultatima studije, svest među kliničarima u našim centrima i drugim delovima zemlje će se povećati i pomoći im da identifikuju ove retke genetske poremećaje u svojoj svakodnevnoj kliničkoj praksi prema sistematskom upisu. i algoritam testiranja Ovo će takođe izuzetno pomoći da se izbegnu kašnjenja u dobijanju moguće dijagnoze kod dece za koje se sumnja da imaju takve defekte i da se smanji teret drugih neopravdanih ili nepotrebnih testova u ovim slučajevima.

Dr Trehan zaključuje: „Ovo istraživanje je posebno važno u ovom trenutku kako bi se smanjio teret retkih naslednih defekata u našoj zemlji, osmislile strategije za identifikaciju rizične populacije za skrining i pružile opcije za nove terapije ili blagovremenu transplantaciju matičnih ćelija .“

U propratnom komentaru, F.N.U. Alnoor, MD, Odeljenje za patologiju i imunologiju, Univerzitet u Vašingtonu, i Robert S. Ohgami, MD, Ph.D., Univerzitet Juta i ARUP Laboratories, naglašavaju da samo zato što je bolest retka, ne znači da nije važna da proučavaju i budu u fokusu kliničke pažnje.

Oni pišu: „Značaj ovih nalaza za oblast metabolizma gvožđa i anemije je jasan. Ovo istraživanje ne samo da dodaje važne detalje specifičnim genima putem funkcionalnih analiza, do kojih je mnogo teže doći, već i doprinosi sve veći broj dokaza koji naglašavaju genetsku heterogenost koja leži u osnovi poremećaja metabolizma gvožđa.

„Povezujući specifične genetske varijante sa poremećajima u homeostazi gvožđa, studija doprinosi našem razumevanju molekularnih mehanizama anemije, utirući put preciznim medicinskim pristupima lečenju.“

Uticaj nasleđenih poremećaja metabolizma gvožđa na javno zdravlje je značajan, doprinoseći morbiditetu, smanjenom kvalitetu života i povećanim troškovima zdravstvene zaštite. Karakteriše ih nedostatak dostupnosti gvožđa, što dovodi do poremećene sinteze hemoglobina. Uzroci se kreću od nedovoljne ishrane i hroničnog gubitka krvi do genetske podložnosti.