Kako tehnološki napredak utiče na trajnost implanta u mozgu

Kako tehnološki napredak utiče na trajnost implanta u mozgu

Tehnologija implantata mozga brzo napreduje, pomažući ljudima da pronađu svoj glas ili da se izbore sa neurološkim poremećajima. Ali šta se dešava kada proizvođač više ne podržava implant?

Nadogradnja na novi model kada vaš petogodišnji pametni telefon više ne može da podržava ažuriranja je dovoljno teška – sasvim je druga stvar kada govorimo o napravama koje su zakopane u vašem mozgu. To je hardver sa kojim vaša lokalna radionica ne može da vam pomogne.

Autori koji stoje iza nedavnog pregleda sumirali su postojeće istraživanje o napuštanju tehnologije pre nego što su dodali sopstvene predloge za kreiranje smernica kako bi se osiguralo da to ne postane sve veći problem u budućnosti.

„Ova studija je uspostavila formalnu definiciju napuštanja neuroloških uređaja, što može biti važno za razvoj smernica, politika i zakona koji zajedno imaju potencijal da smanje ili spreče takvo napuštanje“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Autori priznaju da tehnologija uvek ide napred, sa novijim i sofisticiranijim uređajima koji se pojavljuju na tržištu i zahtevaju resurse za nadogradnju i popravke.

Imajući to na umu, implantirani uređaji moraju biti napravljeni da traju, kažu istraživači. Potrebno je postaviti jasne smjernice u pogledu tekuće podrške i postaviti sigurnosne mreže ako nešto krene po zlu.

Tim ukazuje na slučaj kada je proizvođač implantata propao, što je značilo da je pacijentov implant morao biti uklonjen iz bezbednosnih razloga. „Bilo je kao da oduzmem onaj deo sebe koji me je činio kompletnom“, rekao je pacijent.

Propust da se pruži dovoljno informacija o tome šta se očekuje od pacijenta, da se ispune sve odgovornosti za doživotnu podršku implantata ili da se pozabave bilo kakvim neposrednim potrebama (kao što je infekcija) sve bi se računalo kao napuštanje uređaja, prema istraživačima. Ovo su nepredviđeni slučajevi od kojih se mora zaštititi.

Studija priznaje neke izuzetke, kao što su uređaji koji se testiraju u kliničkim ispitivanjima. Ako ispitivanja nisu uspešna, nema smisla nastaviti sa podrškom implantatima – ali učesnici u ispitivanju treba da budu u potpunosti obavešteni u svakoj fazi i da im se pruži odgovarajuća podrška.

Nedavno smo videli prvi ljudski implant uživo iz Neuralinka Elona Maska, a primalac – 29-godišnji muškarac koji je ostao paralizovan nakon nesreće u ronjenju – rekao je da mu je promenio život. Tehnologija, naravno, ima ogroman potencijal, ali je potrebno koristiti bezbedno i odgovorno.

Tim koji stoji iza studije nada se da će ona pokrenuti više diskusija oko napuštanja implantata, i na kraju oko politika i zakona koji treba da se uvedu kako bi ove inovacije mogle da nastave da pomažu u transformaciji života.

„Podstičemo takvu diskusiju i pozdravljamo učešće kako bismo unapredili takve ciljeve, posebno kada se uređaji šire u neuropsihijatrijske indikacije“, pišu istraživači.