Prvi put mapirano tlo ispod glečera Thwaites

Prvi put mapirano tlo ispod glečera Thwaites

Tlo ispod najranjivijeg glečera na Antarktiku je po prvi put mapirano, pomažući naučnicima da bolje razumeju kako na njega utiču klimatske promene. Analiza geologije ispod glečera Thwaites na zapadnom Antarktiku pokazuje da ima manje sedimentnih stena nego što se očekivalo – nalaz koji bi mogao uticati na to kako led klizi i topi se u narednim decenijama.

„Sedimenti omogućavaju brži protok, poput klizanja po blatu“, kaže dr Tom Džordan, geofizičar iz Britanskog antarktičkog istraživanja (BAS), koji je vodio studiju. „Sada imamo mapu gde se nalaze klizavi sedimenti, možemo bolje predvideti kako će se glečer ponašati u budućnosti dok se povlači.

Raspodela sedimentnih stena ispod glečera Thwaites uključena je u novu mapu geologije regiona koju su izradili istraživači BAS-a i objavili u časopisu Science Advances. Nalazi su važni jer je glečer, veličine Velike Britanije ili američke države Florida, jedan od najbrže promenljivih ledeno-okeanskih sistema na Antarktiku.

Zona prizemljenja glečera Thwaites — tačka na kojoj se susreće sa morskim dnom — povukla se 14 km od kasnih 1990-ih. Veliki deo ledenog pokrivača je ispod nivoa mora i podložan je brzom, nepovratnom gubitku leda koji bi mogao da podigne globalni nivo mora za više od pola metra u roku od nekoliko vekova.

Nova analiza se zasniva na istraživanjima u vazduhu korišćenjem aviona opremljenih radarom koji može da vidi kroz led do stena ispod, kao i senzora koji mogu da mapiraju male varijacije gravitacije i magnetizma stotinama do hiljadama metara ispod zemlje i morskog dna na kojima se nalazi glečerski odmori.

Istraživači zatim koriste ove višestruke izvore podataka da sastave 3D sliku karakteristika, uključujući tip i obim različitih stena.

Džordan kaže: „Integrisana priroda istraživanja u vazduhu bila je jedan od ključeva ovog istraživanja. Svaki senzor u avionu je davao važan, ali nekompletan deo slike, ali spajajući ih sve zajedno, mogli bismo da pružimo detaljnu mapu osnovne slike. geologija“.

Čineći to, studija efektivno vraća geološki sat unazad kako bi ispitala šta se dogodilo kada je Novi Zeland otrgnut od Antarktika pre oko 100 miliona godina – mnogo pre nego što je formiran glečer Thwaites.

Pošto osnova glečera Thwaites leži daleko ispod nivoa mora, istraživači su očekivali da će se debeli sedimenti taložiti tamo tokom narednih miliona godina. sedimenti.

Ali podaci iz aviona sugerišu da je samo oko petine tla ispod glečera sedimentne stene. Oni leže u nizu basena dugih između 80 i 200 km i širokih oko 30 km.

Ostatak čine druge vrste geoloških tela, uključujući granitne vrhove i druge tvrde stene. Naučnici smatraju da su ovi sedimentni baseni nekada bili mnogo veći, ali su pomeranjem glečera srušeni do temelja.

Još nije jasno kako će ovo novo znanje o subglacijalnoj geologiji uticati na procene protoka leda i gubitka iz Thvaitesa i drugih glečera. Studija pokazuje da geološki pejzaž ima direktnu kontrolu nad bazalnim naponom smicanja, što utiče na to koliko brzo led može da teče u okean. Članovi istraživačkog tima će sada sprovesti detaljnije studije ovih procesa. Modelari bi takođe mogli da koriste nove podatke da naprave pouzdanije projekcije budućeg gubitka leda.

Jordan kaže: „Nadamo se da će budući modeli glacijalnog povlačenja, pokazujući detaljnu geologiju i kako ona korelira sa bazalnim trenjem, imati manju nesigurnost, jer će se bolje razumjeti kontrole bazalnih procesa.

On dodaje: „Nijedna pojedinačna naučna studija nikada ne bi mogla da se uporedi sa njenim razmerama i izazovima klimatskih promena. Ali postepena izgradnja svih ovakvih pojedinačnih naučnih studija nam omogućava da razumemo i uhvatimo se u koštac s tim izazovom.“

Glaciolog dr Sara Tompson, koautor rada, rekla je: „Integrisani pristup korišćen u ovoj studiji ima značajan potencijal za uspešnu primenu na drugim mestima na Antarktiku, omogućavajući nam da istražimo druge potencijalno ranjive regione u kojima je trenutno znanje oskudno.“

Studija „Geološka skica mapa i implikacije na tok leda na glečeru Thvaites, Zapadni Antarktik, iz integrisanih aerogeofizičkih opservacija“, autora Toma A. Jordana, Sarah Thompson, Bernda Kulessa i Fausta Ferracciolija objavljena je u časopisu Science Advances.