Prva slika crne rupe u srcu Mlečnog puta

Prva slika crne rupe u srcu Mlečnog puta

„Ovo je zora nove ere fizike crnih rupa“, rekao je tim Event Horizon Telescope-a kada je objavio prvu ikada sliku supermasivne crne rupe u centru Mlečnog puta.

Godinama se teoretizirala i proučavala supermasivna crna rupa u tamnom centru galaksije Mliječni put – i konačno, snimljena je na slici.

„Konačno imamo prvi pogled na našu crnu rupu Mlečnog puta, Strelac A*“, saopštio je u četvrtak međunarodni tim astrofizičara i istraživača iz tima Event Horizon Telescope.

„Ovo je zora nove ere fizike crnih rupa“, dodaje se.

Crna rupa se često naziva Sgr A*, izgovara se sadž ai zvezda. Njegova masa je oko 4 miliona puta veća od Sunčeve, a udaljena je oko 27.000 svetlosnih godina od Zemlje, prema MIT-u.

Crne rupe su dugo bile izvor fascinacije javnosti, ali takođe predstavljaju ozloglašene izazove za istraživače, uglavnom zato što su njihova gravitaciona polja toliko jaka da ili savijaju svetlost ili je sprečavaju da u potpunosti pobegne. Ali naučnici su uspeli da ih otkriju i prouče na osnovu moćnih efekata koje vrše na svoju okolinu.

U slučaju Sgr A*, naučnici su ranije posmatrali zvezde kako kruže oko centra Mlečnog puta. Sada imaju direktan pogled na ono što je Ferjal Ozel, profesor astronomije i fizike na Univerzitetu u Arizoni, nazvao samim „nežnim divom“.

Stavljajući veličinu crne rupe u perspektivu Zemljana, tim je rekao da bi gledanje sa površine naše planete bilo kao pokušaj da se uoči krofna na Mesecu.

„Ono što ga je učinilo dodatnim izazovom bilo je dinamično okruženje Sgr A*, izvor koji je žuborio, a zatim žuborio dok smo ga gledali“, rekao je Ozel, „i izazovi gledanja ne samo kroz našu atmosferu, već i kroz oblake gasa u disku naše galaksije prema centru. Bilo je potrebno nekoliko godina da usavršimo našu sliku i potvrdimo ono što smo imali, ali smo pobedili.“

Više od 300 istraživača sarađivalo je u pokušaju snimanja slike, prikupljajući informacije iz radio opservatorija širom sveta. Da bi dobili sliku, naučnici su koristili zapažanja iz aprila 2017. godine, kada je svih osam opservatorija bilo upereno u crnu rupu.

„Iako ne možemo da vidimo samu crnu rupu, jer je potpuno tamna, svetleći gas oko nje otkriva signalni potpis: tamno centralno područje (nazvano ‘senka’) okruženo svetlom prstenastom strukturom“, rekao je EHT tim u svom saopštenju.

Istraživači su objavili vest u četvrtak ujutru u Nacionalnom pres klubu u Vašingtonu, ali je istovremeno objavljena širom sveta, na nizu konferencija za novinare održanih u Meksiko Sitiju, Šangaju, Tokiju i drugim gradovima.

„Bili smo zapanjeni koliko se veličina prstena slaže sa predviđanjima iz Ajnštajnove teorije opšte relativnosti“, rekao je naučnik EHT projekta Džefri Bauer, sa Instituta za astronomiju i astrofiziku pri Academia Sinica u Tajpeju.

Ovo otkriće dolazi tri godine nakon što je Event Horizon Telescope Collaboration objavila prvu ikada sliku crne rupe – ali taj rad se fokusirao na centar galaksije Messier 87, desetine miliona svetlosnih godina udaljen od Zemlje u jatu galaksija Devica .

Komentarišući sličnosti dve slike, tamne senke okružene svetlim prstenom, Ozel je izjavio: „Čini se da crne rupe vole krofne.“

Ipak, rekla je, dve crne rupe su veoma različite jedna od druge – kao prvo, crna rupa Mlečnog puta nije tako proždrljiva.

„Onaj u M87 akumulira materiju znatno bržom stopom od Sgr A*“, rekla je ona. „Možda je još važnije, onaj u M87 lansira snažan mlaz koji se proteže do ivice te galaksije. Naša crna rupa ne.“