Prepelice bi mogle biti nepoznati rezervoar toskanskih i sicilijanskih virusa

Prepelice bi mogle biti nepoznati rezervoar toskanskih i sicilijanskih virusa

Prepelice bi mogle da budu nepoznati rezervoar virusa Toskane (TOSV) i virusa Sicilijanske groznice peščane mušice (SFSV), patogena koje prenose komarci i koji mogu da zaraze domaće životinje i takođe izazovu bolesti kod ljudi. Ovaj zaključak je izveden iz studije objavljene u časopisu Frontiers in Microbiologi, koju su vodili Jordi Serra-Cobo, profesor na Biološkom fakultetu i Institutu za istraživanje biodiverziteta (IRBio) Univerziteta u Barseloni, i Remi Charrel, iz Eks – Univerzitet u Marseju (Francuska).

Ovo je prvi put da istraživači pronalaze neutrališuća antitela na TOSV i SFSV kod divljih ptica. „Rezervoar za ova dva virusa do danas nije bio poznat, iako se za njima traga godinama. Psi i slepi miševi su bili predloženi kao rezervoari, ali rezultati su pokazali da nijedan od njih nije bio“, kaže Žordi Sera-Kobo, stručnjak za epidemiološke studije sa slepim miševima kao prirodnim rezervoarima infektivnih agenasa kao što su koronavirusi.

TOSV i SFSV pripadaju rodu Phlebovirusa i smatraju se patogenima u nastajanju. Oni su sferni, jednolančani RNK virusi sa visokom stopom mutacija i prenose se ujedima komaraca (Phlebotomus rod), insektima koji se nalaze uglavnom u toplijim, sušnijim predelima Iberijskog poluostrva. Ovi virusi su rasprostranjeni u većini mediteranskih zemalja u zapadnoj Evropi, kao i na Kipru i u Turskoj. Bez stvarne vakcine protiv infekcije, epidemiološki nadzor, kontrola i mere prevencije za izbegavanje ujeda flebotominske peščare su ključne za izbegavanje virusnih infekcija.

„I TOSV i SFSV su otkriveni kod raznih domaćih životinja (psi, mačke, koze, konji, svinje, krave), ali mogu da zaraze i ljude i izazovu bolesti“, kaže istraživač, član Odeljenja UB. Evoluciona biologija, ekologija i nauke o životnoj sredini.

Kod ljudi, feblovirusne infekcije su obično bez simptoma i često dovode do trodnevne groznice — papataze — koja je veoma slična gripu. „SFSV može izazvati period kratkotrajne visoke temperature, praćen glavoboljom, osipom, fotofobijom, bolom u očima, mijalgijom i opštom slabošću. TOSV može izazvati iste manifestacije kao SFSV, ali može biti odgovoran i za različite centralne ili periferne neurološke znaci, kao što su meningitis i encefalitis. U stvari, deo encefalitisa koji se javlja leti je uzrokovan TOSV“, napominje Serra-Cobo.

Rezultati nove studije sugerišu da bi ptice mogle biti rezervoar ili agensi za pojačavanje ovih virusa. Od zaraženih ptica, komarci se mogu zaraziti, a zatim ugristi životinje ili ljude. Studija posebno naglašava važnu ulogu prepelica (Coturnik coturnik) u dinamici infekcije flebovirusima.

„Ptice selice igraju važnu ulogu u prenošenju bolesti zbog njihove velike mobilnosti iz jednog područja u drugo, što ih čini potencijalnim vektorima bolesti koje mogu uticati na domaće životinje i zdravlje ljudi“, naglašava Serra-Cobo.

„Prepelica je migratorna i takođe lovačka vrsta, koja povećava potencijalni prenos bolesti direktnim kontaktom kroz lanac ishrane. U tom kontekstu, redovno otkrivanje patogena je od velike važnosti za predviđanje budućih rizika od bolesti i za divlje životinje i za ljude“, zaključuje istraživač.

U studiji, čiji je prvi autor Nazli Ajhan, sa Univerziteta Eks-Marsej, učestvuju Hose Domingo Rodrigez Teijeiro, Mark Lopez-Roig, Dolors Vinjoles i Abir Monastiri (Biološki fakultet UB i IRBio) i Hozep Anton Fereres (Fakultet UB).