Korišćenjem Keck Planet Image i Karakterizera (KPIC), astronomi su sproveli spektroskopska zapažanja smeđeg patuljka HD 206893 B, pružajući nova saznanja o prirodi ovog objekta. Smeđi patuljci, objekti sa masama između planeta i zvezda, otkriveni su u različitim uslovima i retko se nalaze u orbitama oko drugih zvezda.
HD 206893 B je smeđi patuljak u orbiti oko zvezde tipa F5V, smeštene 133 svetlosne godine od nas. Zvezda je masivnija od Sunca, a sistem uključuje dva egzoplaneta i debeli disk ostataka. HD 206893 B, koji je 26 puta masivniji od Jupitera, utiče na oblikovanje diska ostataka. Istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji, San Diego, koristili su KPIC kako bi detaljnije istražili svojstva ovog smeđeg patuljka.
Rezultati su pokazali da HD 206893 B ima radijus od 1,11 Jupiterovih radijusa i masu od 22,7 Jupiterovih masa. Efikasna temperatura ovog smeđeg patuljka iznosi 1,634 K, a njegovo starost se procenjuje na 112 miliona godina. Zanimljivo, odnos ugljenika prema kiseoniku (C/O) je 0,57, što ukazuje na potencijalnu fragmentaciju diska i formiranje jezgra.
Astronomi veruju da HD 206893 B nije nastao kroz proces fragmentacije diska, jer je njegova orbitalna udaljenost od zvezde 11,62 AU, što ukazuje na formiranje na većim udaljenostima. Za dalja istraživanja, naučnici planiraju upotrebu infracrvenog spektrografa Nirspec na James Webb svemirskom teleskopu (JWST), što će im omogućiti da dobiju preciznije podatke o formiranju ovog objekta, uključujući odnos ugljenika prema sumporu (C/S).