Novo istraživanje otkriva mehanizam koji reguliše PTSP u ženskom mozgu

Novo istraživanje otkriva mehanizam koji reguliše PTSP u ženskom mozgu

Od ljudi do biljaka do jednoćelijskih organizama, postoji protein koji vlada svima njima.

Ovaj protein obavlja opšte održavanje ćelija, regulišući ih kroz normalne dnevne funkcije.

Istraživači sa Virginia Tech-a su otkrili da jedan specifičan oblik ovog sveprisutnog proteina ima drugačiju funkciju u ženskom mozgu – pomaže u regulisanju događaja u pamćenju koji izazivaju posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).

„Protein se prvenstveno smatra proteinom koji označava druge proteine koji će biti uništeni“, rekao je Tim Jarome, vanredni profesor na Fakultetu za poljoprivredu i životne nauke Škole za nauku o životinjama. „Veoma je iznenađujuće da to radi ovu funkciju u kontekstu PTSP-a kod žena.“

Ovaj protein, ubikvitin, čak ima i svoje ime koje potiče od sveprisutnog zbog njegovog prisustva u svim sferama života. Oblik ovog proteina kojim su istraživači mogli da manipulišu, nazvan K-63, bio je selektivan u formiranju sećanja na strah u ženskom mozgu.

„Često se u mozgu nalaze molekuli koji su uključeni u formiranje ovih sećanja zasnovanih na strahu kod oba pola, a ovo je prvi put da smo pronašli neku koja je selektivno uključena u jedan pol“, rekao je Jarome. „Naročito, ovo je pronađeno kod pola za koji se čini da postoji veća verovatnoća da ima PTSP. Retko se mogu naći ovi mehanizmi koji su specifični za jedan pol u smislu regulisanja osnovnih faktora koji izazivaju PTSP.“

Otkriće bi moglo dovesti do razvoja boljih terapijskih tretmana. Kaila Farrell, Ph.D. kandidat na Fakultetu za životinje, bila je nosilac projekta.

Istraživanje je nedavno objavljeno u Molekularnoj psihijatriji.

PTSP je složen poremećaj sa različitim terapijskim opcijama koje uključuju farmakološke pristupe. Imajući specifičan molekul za ciljanje, mogli bi se razmotriti farmakološki pristupi.

„Trenutno, opcije lečenja nisu baš efikasne i stopa uspeha nije baš dobra“, rekao je Jarome. „PTSP nije jednak među pacijentima, a znamo da je veća verovatnoća da će ga imati žene. Terapijski pristupi koje koristimo za lečenje možda će se morati razlikovati između muškaraca i žena. Ovo može biti mehanizam u kojem bismo mogli posebno ciljati na lečenje kod žena kao način lečenja PTSP-a.“