Naučnici identifikuju novi cilj lečenja za vodeći uzrok slepila

Naučnici identifikuju novi cilj lečenja za vodeći uzrok slepila

Naučnici Medicinskog koledža Džordžije izvještavaju da bi gen koji je ranije bio upleten u razvoj aterosklerotskih lezija u koronarnim arterijama mogao biti ključan za razumijevanje zašto mnogi ljudi nemaju koristi od najčešće korišćene terapije za neovaskularnu makularnu degeneraciju (AMD), vodeću uzrok slepila.

AMD je stanje koje karakteriše abnormalan rast krvnih sudova u zadnjem delu oka. Veoma je rasprostranjena kod starijih osoba i osoba sa dijabetesom, gojaznošću i mnogim drugim hroničnim metaboličkim bolestima. Prekomerni vaskularni rast oštećuje makulu, deo oka koji prevodi svetlost u signale slike.

Anti-VEGF terapija, koja blokira faktor rasta vaskularnog endotela i sprečava prekomerni rast krvnih sudova, obično je prva linija odbrane.

Ali taj tretman dobro funkcioniše samo za oko trećinu pacijenata koji pate od ovog oblika AMD-a, kaže dr Iuking Huo, MD, Ph.D., direktor Programa za vaskularnu inflamaciju u MCG-ovom centru za vaskularnu biologiju. „Razlog je taj što je višak vaskulature često praćen rastom ćelija fibroblasta“, kaže on.

Kolagen i mnogi drugi proteini koje proizvode ove ćelije fibroblasta akumuliraju se izvan vaskularnih ćelija i na kraju dovode do fibroze ili ožiljaka u oku. Ovo sprečava da višak vaskulature bude potisnut anti-VEGF tretmanima.

„Po prvi put u ovoj studiji pokazujemo da mnoge ćelije fibroblasta zapravo proizvode ove prekomerne endotelne ćelije. Moramo pronaći način da sprečimo da se to dogodi“, kaže Huo.

On i njegov tim veruju da odgovor leži u ciljanju adenozinskog receptora 2A (Adora2a) – receptora adenozina spojenog sa G-proteinom koji se nalazi u visokim nivoima u mozgu, imunim ćelijama i krvnim sudovima.

Prijavljeno je da je Adora2a ključan u modulaciji upale, potrošnje kiseonika u miokardu i koronarnog protoka krvi. Adenozin, metabolit koji proizvode ćelije u uslovima stresa, povreda i nedostatka kiseonika, može aktivirati Adora2a da zaštiti naše telo od povreda.

Ali u višku, adenozin može dovesti do prekomernog rasta krvnih sudova. U svom trenutnom istraživanju, Huo i njegove kolege su otkrili da signal Adora2a visokog nivoa ili uporni adenozinom aktiviran može transformisati endotelne ćelije, luminalne ćelije vaskulature, u aktivirane ćelije fibroblasta i, na kraju, izazvati fibrozu. Huo i njegove kolege pretpostavljaju da blokiranje ovog receptora može sprečiti da se to dogodi.

Koristeći genetski modifikovane miševe koji razviju fibrozu u zadnjem delu očiju, istraživači su isporučili agonist Adora2a (KV6002), koji se vezuje za receptor i blokira njegovu funkciju.

„Takođe smo proučavali miševe kojima je Adora2a uklonjen samo iz vaskularnih endotelnih ćelija“, kaže Kiuhua Iang, Ph.D., postdoktorski saradnik sa Huoom i prvi autor ove studije. „Svi ovi miševi su pokazali smanjenu fibrozu u oku.“ Ovi novi nalazi su prijavljeni i nedavno odabrani kao naslovna slika za Science Translational Medicine.

„Ranije smo pokazali da blokiranje Adora2a može da smanji prekomerni rast krvnih sudova, što se dešava u ranim fazama AMD-a“, kaže dr Jongfeng Cai, postdoktorski saradnik u Huoovoj laboratoriji i član istraživačkog tima. Sada imaju oko na stvaranju antitela koje bi moglo da prepozna Adora2A.

„Antitelo bi se moglo isporučiti injekcijom u zadnji deo očiju, pristup koji se često koristi u očnim klinikama, kako bi se blokirala aktivacija adenozina na Adora2A“, kaže Huo.

„Antitelo bi zaista moglo da blokira i prekomerni rast krvnih sudova, ranu fazu AMD-a i fibrozu, kasnu fazu AMD-a. Naši nalazi ukazuju da blokiranje Adora2a sigurno može da cilja više stadijuma ove bolesti, što bi moglo biti mnogo efikasnije od sadašnjeg tretmani“.