Ludvig van Betoven: Tajne njegovog zdravlja otkrivene kroz analizu DNK iz kose

Ludvig van Betoven: Tajne njegovog zdravlja otkrivene kroz analizu DNK iz kose

U martu 1827. godine, Ludvig van Betoven, nemački kompozitor, preminuo je nakon duge bolesti. Testament je otkriven, tražio je obaveštenje o svom zdravstvenom stanju. DNK analiza uzoraka kose pomogla je istraživačima da razjasne uzroke njegovih problema sa sl

Betoven je umro u teškom stanju, bolovao je od žutice, a njegovo telo je bilo otečeno. Njegovi saradnici su pronašli dokument iz 1802. godine, u kojem je tražio da se njegovi problemi sa zdravljem obelodane. Poznato je da je jedan od najvećih muzičara bio praktično gluv do svojih srednjih četrdesetih.

Istraživači su se fokusirali na njegovo zdravlje, posebno na progresivni gubitak sluha koji je počeo u njegovim dvadesetim godinama. Biokemičar Johannes Krause objasnio je da je primarni uzrok gubitka sluha ostao nepoznat, čak i njegovom ličnom lekaru. Tinitus se postepeno pretvorio u smanjenu toleranciju na glasne zvuke, što je na kraju dovelo do gubitka sluha.

Osim problema sa sluhom, Betoven je patio od jakih bolova u stomaku i hronične dijareje. Prvi znaci bolesti jetre pojavili su se šest godina pre njegove smrti, a smatra se da su doprineli njegovoj preranoj smrti u 56. godini. Istraživanje iz 2007. godine sugerisalo je da je trovanje olovom moglo ubrzati njegovu smrt.

Međutim, najnovija studija iz marta 2023. godine opovrgava ovu teoriju, otkrivajući da kosa koja je prvobitno smatrana njegovom zapravo pripada nepoznatoj ženi. Analize su pokazale da je verovatniji uzrok njegove smrti hepatitis B, pogoršan alkoholizmom i rizicima za bolest jetre.

Istraživači nisu uspeli da pronađu definitivan uzrok njegovih problema sa sluhom i gastrointestinalnim smetnjama. Ostalo je mnogo pitanja o životu i smrti ovog poznatog kompozitora. Istraživanje je otkrilo i da je došlo do neslaganja u Y hromozomu, što sugeriše vanbračnu aktivnost u njegovoj porodici.

Ova otkrića su dodatno zakomplikovala sliku o Betovenu, a njegovi prijatelji nisu mogli ni da naslute tajne koje su ostale sačuvane dok su mu šišali kosu. Istraživanje je objavljeno u časopisu Current Biology.