Kombinacija lekova za melanom stadijuma IV pokazuje uspeh u ispitivanju

Kombinacija lekova za melanom stadijuma IV pokazuje uspeh u ispitivanju

Novi tretman sa više lekova za pacijente sa stadijumom IV melanoma pokazao se efikasnim nakon trogodišnjeg kliničkog ispitivanja u Centru za rak Univerziteta Kolorado.

Studija, koju su osmislili i vodili članovi Centra za rak CU, imala je za cilj prevazilaženje imunološke supresije koja se javlja kod nekih pacijenata sa metastatskim melanomom — rakom kože koji se proširio na organe poput pluća.

„Znamo da je imunoterapija efikasna za mnoge pacijente sa melanomom, ali ne funkcioniše za sve. Ponekad tumori potiskuju imuni sistem i sprečavaju imunološku reakciju“, kaže član CU Cancer Center Martin McCarter, MD, koji je vodio kliničko ispitivanje.

„Veoma smo zainteresovani da pokušamo da prevaziđemo ovu imunološku supresiju, a proučavanjem naših pacijenata sa melanomom u centru za rak identifikovali smo određenu ćelijsku populaciju, nazvanu supresorske ćelije izvedene iz mijeloida, koja igra ulogu u imunosupresiji izazvanoj melanomom.

Ispitivanje leka je osmišljeno tako da specifično cilja supresorske ćelije izvedene iz mijeloida i utvrdi da li to može poboljšati imuni odgovor na standardnu terapiju.

CU studija je ispitivala kombinaciju uobičajenog imunoterapijskog leka pembrolizumaba (Keitruda) sa potpuno trans retinojskom kiselinom (ATRA), lekom za hemoterapiju koji cilja supresorske ćelije izvedene iz mijeloida. U rezultatima koji su upravo objavljeni u časopisu Clinical Cancer Research, istraživači CU su otkrili da je kombinacija lekova efikasna, sa ukupnom stopom odgovora od 71%. Pedeset procenata pacijenata je doživelo potpun odgovor, a jednogodišnja ukupna stopa preživljavanja bila je 80%.

„Radi poređenja, sam pembrolizumab u ovoj populaciji pacijenata postiže stopu odgovora od oko 40%“, kaže Mekarter, profesor hirurške onkologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Kolorado. „Kombinovanjem toga sa ATRA-om i postizanjem stope odgovora od 71%—to je potencijalno ogroman napredak. To je onoliko dobro kao što vidite sa najboljim kombinovanim režimima imunoterapije.“

Dobra vest o kombinaciji pembrolizumab-ATRA je da ne doprinosi povećanju toksičnosti, kaže on. Najčešći neželjeni efekat je glavobolja koja nestaje kada se tretman završi. Rezultati studije su veoma obećavajući za pacijente sa metastatskim melanomom koji trenutno nemaju mnogo opcija ako tradicionalna imunoterapija nije uspešna u lečenju njihovog raka.

Kombinacija lekova otkrivena CU sada će biti uvedena u veću populaciju pošto Merck, farmaceutska kompanija koja proizvodi pembrolizumab, proširuje kliničko ispitivanje na širu populaciju pacijenata kao deo svog „krovnog programa“.

„Merck je sklopio ugovor sa nekoliko centara za melanome velikog obima širom sveta, i svaki put kada dobiju novi kombinovani lek koji izgleda potencijalno obećavajući, mogu ga odmah otvoriti u svim centrima“, kaže McCarter. „Tako da su uzeli ovu kombinaciju i otvorili je u svom multicentričnom programu, i tako se brzo upisao da je upis u probni period završio za manje od mesec dana. Ono što to govori je da postoji očajnička potreba za ovim novim tretmanima.“

Šire ispitivanje kompanije Merck testira kombinaciju pembrolizumab-ATRA kod pacijenata koji već nisu uspeli u drugim vrstama imunoterapije, što predstavlja veću prepreku od ispitivanja CU koje je koristilo kombinaciju kao tretman prve linije.

„Pokazali smo da je bezbedno i efikasno, tako da ima smisla da ga pomerimo u tom pravcu“, kaže Makarter. „To je zaista grupa pacijenata kojoj je trenutno najpotrebnija pomoć. Ako tumor ne reaguje na imunoterapiju, šanse da odgovori na bilo šta posle toga su veoma male. Pokušavamo da pronađemo načine da manipulišemo mikrookruženjem tumora kako bismo omogućili bolji imuni odgovor.“

Dok istraživači CU čekaju rezultate Merckove studije, oni slave stope odgovora njihovog početnog ispitivanja, koje su bile mnogo veće od očekivanog.

„Od samog početka, osećali smo se kao da bi ovi rezultati ispitivanja bili jednaki onome što je već bilo, u smislu odgovora samo na pembrolizumab, ali smo bili uspešni u ciljanju supresorskih ćelija dobijenih iz mijeloida, to bi bila pobeda, “, kaže Mekarter. „Ali dobili smo više od toga, a klinički odgovor je izgledao bolji od očekivanog.

„Sanjate o ovakvim stvarima. Toliko naporno radite na nauci, ali baš kao u svetu startap biznisa, 95% ovih stvari propadne“, dodaje Makarter. „Uprkos svim vašim najboljim namerama ili najboljoj nauci koja izgleda kao ‘Ovo bi trebalo da funkcioniše’, kada to premestite u ljude, to često ne funkcioniše. Dakle, da vidite da ovaj hipotetički mehanizam zaista funkcioniše i da vidite kako se pretvara u stvarno pomaganje pacijenata? Zato smo u ovom poslu.“