Istraživači razvijaju bežični elektronski šav za postoperativno dugotrajno praćenje mekog tkiva

Istraživači razvijaju bežični elektronski šav za postoperativno dugotrajno praćenje mekog tkiva

Istraživački tim koji predvodi profesor Jaehong Lee sa Odeljenja za robotiku i mehaničku elektroniku (DGIST) razvio je novi ljudski implantabilni, bežični elektronski sistem za praćenje zdravlja kroz zajedničko istraživanje sa timom sa Univerziteta Jonsei i Univerziteta Koreja. Razvijeni bežični elektronski šav može se lako primeniti u medicinskom polju i očekuje se da će se koristiti u različitim ortopedskim oblastima, kao što je rehabilitacija prilagođena pacijentu.

Istraživanje je objavljeno u utorak, 14. maja, u ACS Nano

Poslednjih godina, sa starenjem stanovništva i porastom raznih pandemija širom sveta, značajno je poraslo interesovanje za medicinske uređaje za praćenje i upravljanje bolestima i zdravstvenim stanjima.

Širenje sportske kulture dovelo je do povećanja učestalosti ortopedskih povreda, kao što su rupture ligamenata i tetiva. Ovo je povećalo medicinsku potrebu za kvantitativnim praćenjem oporavka tkiva tokom rehabilitacije. Ipak, kvantitativno praćenje je bilo izazovno zbog tehničkih ograničenja.

U tom kontekstu, tim profesora Jaehong Leeja, u saradnji sa Univerzitetom Ionsei i Medicinskim koledžom Univerziteta Koreja (tim profesora Vooioung Janga), razvio je bežični ljudski implantabilni soj koji se može nadgledati daljinski bez posebnog čipa ili baterije. Ovaj senzor je implementiran u obliku elektronskog šava, koji kombinuje medicinsku iglu i konac za zatvaranje ili zašivanje rane, istovremeno obavljajući funkcije elektronskog uređaja, omogućavajući precizno praćenje bez opterećenja pacijenta.

Sistem elektronskih šavova razvijen u ovom istraživanju je novi tip implantabilnog elektronskog uređaja koji ima oblik obično korišćenog medicinskog šava, ali funkcioniše kao bežični senzor naprezanja.

Sistem ima specijalnu tehnologiju premaza uljnog filma kako bi se minimizirale imunološke reakcije, omogućavajući dugotrajan stabilan rad. Štaviše, može se pričvrstiti lako kao običan šav, što ga čini pogodnim za upotrebu u oblasti medicine. Ako je senzor fiksiran za područje šava, može da radi stabilno tokom dužeg perioda unutar tela, pružajući inovativno rešenje za prethodne probleme sa stabilnošću.

Istraživački tim je primenio razvijeni bežični elektronski sistem šavova na model rupture Ahilove tetive svinje i redovno pratio promene u mehaničkim svojstvima tkiva tokom perioda oporavka od 10 nedelja. Rezultati su pokazali da razvijeni bežični elektronski šav može uspešno kvantitativno proceniti svojstva popravke Ahilove tetive.

„Razvijanjem bežičnih senzorskih uređaja u obliku medicinskih šavova koji su poznati u oblasti medicine, približili smo ih aplikacijama u stvarnom svetu“, rekao je profesor Jaehong Lee. „Počevši sa ovim istraživanjem, nadamo se da ćemo pokrenuti novi put u oblasti zdravstvenih uređaja ugrađenih u ljude tako što ćemo razviti niz elektronskih šavova sa višestrukim funkcijama.“