Istraživači predlažu novi biomarker za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti

Istraživači predlažu novi biomarker za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti

Alchajmerova bolest je najistaknutiji uzrok demencije koji pogađa milione ljudi širom sveta. Kako promene u funkciji mozga počinju 10-20 godina pre kliničkog početka Alchajmerove bolesti, postoji veliko interesovanje za identifikaciju ranih markera koji mogu predvidjeti buduće mentalno zdravlje/kognitivni pad. To je nešto za čim tragamo mi istraživači sa Instituta Karolinska. Naša najnovija studija je sada objavljena u Nature Reviews Neurologi.

U ovom kontekstu, astrociti su jedna od obećavajućih meta zbog njihovog ranog i brzog odgovora na progresiju Alchajmerove bolesti. Astrociti predstavljaju važne homeostatske ćelije u mozgu koje kontrolišu širok spektar funkcija potrebnih za optimalno funkcionisanje mozga i homeostazu. Što je najvažnije, oni reaguju na moždane uvrede/povrede i bolesno stanje specifičnim odbrambenim procesom, reaktivnom astrogliozom.

U Alchajmerovoj bolesti, uloga astrocita je još uvek nejasna, a nekoliko nedavnih studija pokazuje da reaktivna astroglioza može prethoditi drugim dobro poznatim patološkim obeležjima Alchajmerove bolesti, kao što su taloženje amiloida (Aβ) i tau zapleti. Stoga je ključno definisati nove astrocitne biomarkere kako bismo produbili naše razumevanje reaktivne astroglioze u kontinuumu Alchajmerove bolesti. U ovom kontekstu, preslušavanje između holinergičke signalizacije i reaktivne astroglioze moglo bi da drži ključ za razumevanje ranih odgovora glijalnih ćelija na patologiju i povrede mozga. Značajna holinergička hipoteza o Alchajmerovoj bolesti koja je predložena pre skoro četiri decenije otvorila je put razvoju inhibitora holinesteraze – do sada, zlatnog standarda terapije za Alchajmerovu bolest.

U ovom radu smo se ponovo osvrnuli na holinergičke signalne puteve sa ciljem da istražimo poslednje dve decenije istraživanja astrocitnih α7-podjedinica nikotinskih acetilholinskih receptora (α7nAChRs) kako bismo rasvetlili njihovu ulogu u kontekstu patologije Alchajmerove bolesti i biomarkera. Razgovarali smo o verovatnoj uključenosti astrocitnih α7nAChR u podsticanje i potenciranje rane Aβ patologije i istakli nekoliko novih mehaničkih puteva patogeneze AD.

Na osnovu ovih mehaničkih puteva, predložili smo da astrocitni α7nAChR mogu biti važan most koji povezuje hipoteze reaktivne astroglioze, holinergike i amiloidne kaskade kod Alchajmerove bolesti. Štaviše, ciljanje astrocitnih α7nAChR kao novog ranog biomarkera sa različitim slikovnim PET-trakerima moglo bi da promeni igru u kliničkom okruženju za buduće dijagnostičke i terapijske intervencije Alchajmerove bolesti (pogledajte naše prethodno istraživanje o zapaljenskim promenama u mozgu dvadeset godina pre pojave Alchajmerove bolesti i mogući novi PET tragač za rano otkrivanje Alchajmerove bolesti).

Verujemo da će ovaj rad otvoriti nove puteve u smislu identifikacije novih biomarkera za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti i novih ciljeva za tretmane koji modifikuju bolest i da će imati široke kliničke implikacije, obuhvatajući druge neurodegenerativne poremećaje u kojima se takođe primećuje reaktivna astroglioza. Već smo počeli da testiramo ovu novu hipotezu pomoću našeg romana koji je otkriven i razvijen α7nAChRs PET-tracer KIn-83, koji je opsežno okarakterisan u postmortem ljudskim mozgovima i uskoro će dostići prvu u PET studijama kod ljudi.