Inženjeri razvijaju senzor za otkrivanje urušavanja tla

Inženjeri razvijaju senzor za otkrivanje urušavanja tla

Korejski institut za građevinarstvo i građevinsku tehnologiju (KICT) razvio je pametni senzor koji detektuje znake urušavanja tla ili strukture i sistem za daljinsko praćenje u realnom vremenu.

Razvoj senzora i sistema počeo je potragom za metodom za trenutno detektovanje urušavanja kosina ili zgrada izazvanih pomeranjem tla kako bi se omogućio trenutni odgovor. Ovo je dovelo do razvoja pametnog senzora koji uključuje LED svetlo upozorenja kada detektuje kretanje tla. Postojeći sistemi koji mere kretanje tla nisu široko primenjeni jer su namenjeni za upotrebu od strane stručnjaka i skupi su i teški za upotrebu.

Dr Baek, Iong sa Odeljenja za geotehnička inženjerska istraživanja u KICT-u, kompanija Emtake koja se bavi termalnim kamerama i senzorima slike, i KICTs 1st Research-based Spin-off Compani JAK Co., Ltd., zajednički su razvili visoko efikasne senzore početnog nivoa i sisteme koji se mogu primeniti za kontinuirano praćenje kretanja tla u područjima visokog rizika.

Senzori se mogu lako instalirati na udaljenosti od 1m ~ 2m u područjima podložnim urušavanju. Oni otkrivaju promene u nagibu od 0,03°. Nakon što osete znake kolapsa, odmah pale LED svetlo da daju upozorenje. Senzori imaju visokoefikasnu tehnologiju optičkog prenosa sočiva, tako da je LED upozorenje vidljivo golim okom čak i na udaljenosti od 100 metara danju ili noću. Kada se lampica upozorenja uključi, oni u prostoriji za situacije mogu daljinski utvrditi šta se dešava u pogođenom području u realnom vremenu. Ovo im pomaže da preduzmu dodatne mere, kao što je da podele dešavanja u vezi sa kolapsom sa odgovarajućim vlastima.

Senzori su mnogo lakši za ugradnju i koštaju mnogo manje od postojećih senzora, a njihova cena ugradnje i rada je više od 50% niža. Pored toga, mogu da rade skoro godinu dana bez zamene baterije zahvaljujući ultra-niskoj potrošnji energije. Očekuje se da će senzori biti široko korišćeni u oblastima sa izrazitim sezonskim varijacijama jer izdrže i dobro funkcionišu čak i na ekstremnim temperaturama od -30°C do 80°C.

Da bi se sprečili lažni alarmi, algoritam u senzorima analizira i procenjuje rizik na osnovu uslova nadgledanih lokacija. Senzori se mogu koristiti na gradilištima, javnim radovima, tunelskim radovima, oronulim zgradama i istorijskim imanjima, kao i rudnicima, podzemnim objektima, područjima podložnim klizištima i tako dalje.

Senzori su instalirani na pilot bazi u cevima od lave na ostrvu Jejudo, isečenim padinama duž nacionalnih puteva i padina u planinskim oblastima, i pored brzih železnica GTKS-A u metropolitanskoj oblasti Seula. Očekuje se da će biti postavljeni na sve više lokacija velikih građevinskih projekata kao i rušenja objekata.

Dr Baek je rekao: „Trenutna tehnologija detekcije ne može brzo da reaguje na kolaps jer je potrebno toliko vremena za analizu i tumačenje podataka. Ova nova tehnologija senzora će u velikoj meri smanjiti vreme za preduzimanje radnji i, stoga, učiniti mnogo da pomogne u sprečavanju i reagovanju na kolapse“, dodao je on.