Novi svemirski teleskop pokazuje Jupiterove aurore

Novi svemirski teleskop pokazuje Jupiterove aurore

Najnoviji i najveći svemirski teleskop na svetu prikazuje Jupiter kao nikada ranije, aurore i sve ostalo.

Naučnici su u ponedeljak objavili snimke najveće planete Sunčevog sistema.

Svemirski teleskop Džejms Veb snimio je fotografije u julu, snimivši neviđene poglede na Jupiterovo severno i južno svetlo, i kovitlajuću polarnu izmaglicu. Jupiterova velika crvena pega, oluja dovoljno velika da proguta Zemlju, jasno se ističe pored bezbroj manjih oluja.

Jedna slika širokog polja je posebno dramatična, koja prikazuje blede prstenove oko planete, kao i dva mala meseca na svetlucavoj pozadini galaksija.

„Nikada nismo videli ovakav Jupiter. Sve je to prilično neverovatno“, rekao je planetarni astronom Imke de Pater sa Kalifornijskog univerziteta Berkli u saopštenju. Pomogao je u vođenju posmatranja. „Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskren.“

Infracrvene slike su veštački obojene u plavu, belu, zelenu, žutu i ​​narandžastu, prema američko-francuskom istraživačkom timu, kako bi se karakteristike istakle.

NASA i 10 milijardi dolara vredan naslednik Habl svemirskog teleskopa Evropske svemirske agencije odleteli su krajem prošle godine i od leta posmatraju kosmos u infracrvenom zračenju. Naučnici se nadaju da će posmatrati zoru univerzuma sa Vebom, zavirujući sve do vremena kada su se prve zvezde i galaksije formirale pre 13,7 milijardi godina.

Opservatorija je pozicionirana 1,6 miliona kilometara od Zemlje.