Američki poslanici reaguju na poziv na ubistvo Putina

Američki poslanici reaguju na poziv na ubistvo Putina

Izjave senatora Lindzija Grema su ocenjene kao neodgovorno i krvoločno ratno huškanje.

Američki poslanici iz celog političkog spektra kritikovali su izjave svojih kolega kao opasne i neoprezne, nakon što je Grejem tvrdio da je „jedini način“ da se okonča ruska invazija na Ukrajinu da se ubije predsednik Vladimir Putin.

Američki senator Lindzi Grejem u četvrtak je naveo ubistvo rimskog diktatora Julija Cezara i promašenu zaveru za ubistvo nacističkog nemačkog lidera Adolfa Hitlera kao primere šta bi po njegovom mišljenju trebalo učiniti. U petak je udvostručio svoju preteću retoriku, rekavši za Foks njuz da Rusi moraju da „ustanu i skinu [Putina] dole“.

„Ovo je izuzetno loša ideja“, napisao je senator iz Teksasa Ted Kruz na Tviteru. „Koristite ogromne ekonomske sankcije; BOJKOT ruske nafte i gasa; i pruži vojnu pomoć kako bi Ukrajinci mogli da se brane“.

Ali ne treba da pozivamo na ubistvo šefova država.

„Ozbiljno?!“, napisao je predstavnik Ilhan Omar na Tviteru. „Zaista bih voleo da naši članovi Kongresa to ohlade i regulišu svoje primedbe dok administracija radi na izbegavanju Drugog svetskog rata.

Dok svet obraća pažnju na to kako SAD i njeni lideri reaguju, Lindzijeve primedbe i primedbe nekih članova Predstavničkog doma nisu od pomoći.

„Dok se svi molimo za mir i za narod Ukrajine, ovo je neodgovorno, opasno i neoprezno“, tvitovala je predstavnica Mardžori Tejlor Grin.

Potrebni su nam lideri smirenog uma i postojane mudrosti. Ne krvožedni ratnohuškački političari koji pokušavaju oštro da tvituju zahtevajući atentate. Amerikanci ne žele rat.

„Kada se senator Grejem koji ohrabruje promenu režima ikada loše završio?“ Predstavnik Matt Gaetz (R-FL) je tvitovao.

Bela kuća se takođe distancirala od Grejemovih izjava, a sekretarka za štampu Džen Psaki je u petak rekla da „to nije stav vlade Sjedinjenih Država i svakako nije izjava koju biste čuli da dolazi iz usta bilo koga ko radi u ovoj administraciji“.

Mi se ne zalažemo za ubistvo lidera strane zemlje ili promenu režima. To nije politika Sjedinjenih Država.

Otvoreni poziv za ubistvo ruskog predsednika izazvao je bes u Moskvi, a ruska ambasada u SAD oštro je osudila takve izjave, kao i zahtevala od Vašingtona da taj zvaničnik pozove na odgovornost za njegove primedbe.

„Neverovatno je da bi senator iz zemlje koja svoje moralne vrednosti propoveda kao ’svetlo vodilja‘ za čitavo čovečanstvo mogao sebi da dozvoli [a] pozivanje na terorizam kao sredstvo za postizanje ciljeva Vašingtona na međunarodnoj sceni“, rekao je ruski ambasador u SAD, rekao je Anatolij Antonov.

Grem je izluđen stalnim tenzijama između Moskve i Zapada, nagovestio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, rekavši da „ne mogu svi ostati hladne glave ovih dana, neki [ljudi] gube razum“.

Moskva tvrdi da je njena vojna ofanziva na Ukrajinu „specijalna operacija“ koja ima za cilj „demilitarizaciju“ i „denacizaciju“ nacije u ime zaštite naroda dve republike Donbasa koje je Rusija nedavno priznala.

Kijev je rekao da je napad bio ničim izazvan, ističući da nije nastojao da silom povrati Donjeck i Lugansk. Dve republike su se odvojile od Kijeva još 2014. godine nakon puča na Majdanu, koji je zbacio ukrajinsku vladu.