Libijska obalna straža sudarila se s migrantskim čamcem uz obalu Libije

Libijska obalna straža sudarila se s migrantskim čamcem uz obalu Libije

U uznemirujućem incidentu uz obalu Libije u petak, libijski čamac obalske straže sudario se s čamcem koji je prevozio oko 50 migranata, što je dovelo do djelimičnog potonuća plovila. Mnogi od osoba na brodu su bačeni u Sredozemno more, prisiljavajući ih da plivaju do sigurnosti na drugom libijskom brodu u blizini, prema izveštajima nemačke grupe za spas na moru, Sea-Watch.

Ovaj incident je najnoviji u seriji zabrinjavajućih pomorskih zaustavljanja migranata od strane libijske obalske straže, koja je obučavana i finansirana od strane Evropske unije sa ciljem suzbijanja priliva migranata u Evropu. Tokom poslednjih godina, Libija je postala glavna tranzitna tačka za migrante koji traže bolji život na evropskom kontinentu.

Sea-Watch je objavio video koji je navodno zabeležio trenutak kada je libijski čamac obalske straže pristupio čamcu, što je rezultiralo padom većine migranata u vodu. Nakon toga, libijska obalska straža je navodno prebacila migrante na drugi brod, identifikovan kao čamac obalske straže.

Trenutno nema izveštaja o trenutnim smrtnim slučajevima niti o nestalim osobama kao posledici sudara.

Prema Sea-Watchu, obalska straža je pratila gumeni čamac od ranih jutarnjih časova u petak pre nego što se sudar dogodio. Grupa za spasavanje je više puta komunicirala sa libijskom obalskom stražom iz svog dvomotornog aviona Seabird, pozivajući ih da prekinu poteru.

Video snimci sa Seabirda Sea-Watcha prikazivali su migrante koji su pali u more kako plivaju prema obližnjem čamcu obalske straže, dok su mornari na čamcu bacali pojasima za spašavanje kako bi im pomogli. Oni koji su ostali na potonućem gumenom čamcu također su bili povučeni prema čamcu obalske straže i na kraju su primljeni na brod.

U trenutku izveštavanja, portparoli libijske obalske straže nisu odgovorili na zahteve za komentar u vezi sa incidentom.

Felix Wiess, portparol Sea-Watcha, preneo je Associated Pressu telefonom da se incident dogodio otprilike 48 kilometara severno od libijskog grada Zuwara na zapadu.

Nekoliko trenutaka nakon incidenta, na mesto događaja stigao je civilni brod za spašavanje pod imenom Louise Michel i ponudio pomoć migrantima. Međutim, libijska obalska straža je navodno odbila zahtev broda da primi migrante na brod.

Evropska unija je pružala finansijsku podršku libijskoj obalskoj straži od 2015. godine kao deo svojih napora da smanji protok migranata iz Severne Afrike, posebno Libije, prema obalama Italije.

Ovaj incident nije prvi koji uključuje agresivne taktike libijske obalske straže. U martu ove godine, druga grupa za spašavanje, SOS Mediterranee, izvestila je da je libijska obalska straža pucala upozoravajuće metke prema njihovom brodu dok su pokušavali spašavati migrante s prepunjenog broda. U oktobru 2022. godine, Sea-Watch je tvrdio da je obalska straža pretila da će oboriti njihov avion za praćenje, koji se koristi za praćenje krijumčara i migrantskih brodova na moru.

Trenutna nestabilnost u naftom bogatoj Libiji, nakon NATO podržanog ustanka 2011. koji je doveo do pada i smrti dugogodišnjeg autokrate Moamera Gadafija, stvorila je okruženje u kojem trgovci ljudima uspevaju. Oni krijumčare migrante preko ogromnih libijskih granica, dovode ih do obale i smeštaju ih u slabo opremljene gumene čamce i druge brodove za opasna morska putovanja.

U poslednjih nekoliko meseci, humanitarne grupe za spasavanje su kritikovale vladu Italije, koju predvodi premijer Giorgia Meloni, zbog otežavanja rada njihovih brodova. Tvrdili su da vlada često preusmerava njihove brodove ka severnim lukama nakon samo jednog spašavanja, čime se, prema njihovom mišljenju, ograničava njihova sposobnost za spasavanje života na moru.