Brojke koje pokazuju globalni porast slučajeva COVID-19 mogle bi da najavljuju mnogo veći problem jer neke zemlje takođe prijavljuju pad u stopama testiranja, saopštila je u utorak SZO, upozoravajući nacije da ostanu na oprezu protiv virusa.
Nakon više od mesec dana opadanja, broj slučajeva COVID-a počeo je da raste širom sveta prošle nedelje, saopštila je SZO, a blokade u Aziji i kineskoj provinciji Jilin se bore da obuzdaju epidemiju.
Kombinacija faktora je izazvala povećanje, uključujući visoko prenosivu varijantu Omikrona i njenu podlozu BA.2, i ukidanje javnih zdravstvenih i socijalnih mera, saopštila je SZO.
„Ovo povećanje se dešava uprkos smanjenju testiranja u nekim zemljama, što znači da su slučajevi koje vidimo samo vrh ledenog brega“, rekao je novinarima šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.
Niske stope vakcinacije u nekim zemljama, delimično izazvane „ogromnom količinom dezinformacija“, takođe su objasnile porast, rekli su zvaničnici SZO.
Nove infekcije su skočile za 8% u svetu u poređenju sa prethodnom nedeljom, sa 11 miliona novih slučajeva i nešto više od 43.000 novih smrtnih slučajeva prijavljenih od 7. do 13. marta. To je prvi porast od kraja januara.
Najveći skok je bio u regionu Zapadnog Pacifika SZO, koji uključuje Južnu Koreju i Kinu, gde su slučajevi porasli za 25 odsto, a smrtni slučajevi za 27 odsto.
Afrika je takođe zabeležila porast broja novih slučajeva za 12 odsto i smrtnih slučajeva za 14 odsto, a u Evropi za 2 odsto, ali bez skoka u broju umrlih. Drugi regioni su prijavili opadanje slučajeva, uključujući region istočnog Mediterana, iako je u ovoj oblasti zabeležen porast smrtnih slučajeva od 38 odsto povezan sa prethodnim porastom broja infekcija.
Brojni stručnjaci izrazili su zabrinutost da se Evropa suočava sa još jednim talasom korona virusa, sa porastom broja slučajeva od početka marta u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Maria Van Kerkhove iz SZO rekla je na brifingu da se čini da je BA.2 najprenosivija varijanta do sada.
Međutim, nema znakova da izaziva težu bolest, niti dokaza da bilo koja druga nova varijanta izaziva porast slučajeva.
Slika u Evropi takođe nije univerzalna. Danska je, na primer, doživela kratak vrhunac slučajeva u prvoj polovini februara, podstaknut BA.2, koji je brzo splasnuo.
Ali stručnjaci su počeli da upozoravaju da bi Sjedinjene Države uskoro mogle da vide talas sličan onom u Evropi, potencijalno podstaknut BA.2, ukidanje ograničenja i potencijalno slabljenje imuniteta od vakcina datih pre nekoliko meseci.
„Slažem se sa ublažavanjem ograničenja, jer posle dve godine to ne možete misliti kao hitan slučaj“, rekla je Antonela Viola, profesorka imunologije na italijanskom Univerzitetu u Padovi.
„Moramo samo da izbegnemo da mislimo da COVID-a više nema. I zato da zadržimo striktno neophodne mere, a to su u suštini kontinuirano praćenje i praćenje slučajeva, kao i održavanje obaveze nošenja maske na zatvorenim ili veoma gužvim mestima. „