Termoelektrika trenutno završava ponovno povezivanje i potpisuje ugovore sa državnim institucijama, uključujući parlament, kabinet predsednika, Centralnu izbornu komisiju, Ministarstvo rada i socijalne zaštite i druge.
Vlasti zemlje pribegle su takvim merama kako bi osigurale energetsku bezbednost države, smanjile potrošnju prirodnog gasa u zemlji i povećale korišćenje alternativnih izvora energije.
Iz Termoelektrike su naveli da zgrade ovih državnih institucija imaju svu toplotnu opremu neophodnu za grejanje preko centralnog sistema za snabdevanje toplotom.
„Zgrade su opremljene savremenim i automatizovanim pojedinačnim toplotnim tačkama sa daljinskim upravljanjem i mogućnošću automatske regulacije temperature, uključujući i temperaturu vazduha u prostoriji. Time se obezbeđuje visok nivo energetske efikasnosti“, saopštili su iz kompanije.
Ministar za infrastrukturu Moldavije je 2. avgusta izjavio da će, bez obzira na snabdevanje Gasproma, vlasti preduzeti mere za smanjenje potrošnje gasa za 15%.
Prema planu Vlade, ustanove, preduzeća i domaćinstva moći će dobrovoljno da štede gas.
Ministarstvo za infrastrukturu stavilo je na javnu raspravu i odluku o merama koje je Vlada predložila u slučaju prekida u snabdevanju gasom zimi.
Konkretno, u slučaju smanjenja ili potpunog prestanka snabdevanja, školarci i studenti će biti prebačeni na onlajn obrazovanje. Ulična rasveta biće isključena od 23.00 časa. Temperatura centralnog grejanja biće smanjena za 10%.
Kako je saopšteno, Moldavija želi da kupuje gas od Azerbejdžana i Rumunije kako ne bi zavisila od Ruske Federacije.
Moldavija je od 1. septembra pokrenula reklamu na televiziji i radiju sa pozivom na štednju energije.