Suočena sa potencijalno hladnom i mračnom zimom bez dovoljno izvora energije za grejanje domova i preduzeća, Nemačka je spremna da odloži dugo planirano gašenje svoje poslednje tri nuklearne elektrane, objavio je Volstrit žurnal (VSJ) u utorak, pozivajući se na neidentifikovane zvaničnike nemačke vlade.
Kabinet kancelara Olafa Šolca nije formalno pristao na odlaganje, za šta će verovatno biti potrebno i glasanje u parlamentu, navodi list.
Ti koraci neće biti finalizovani sve dok se u narednim nedeljama ne završi procena energetskih potreba Nemačke, ali s obzirom da ruski gas trenutno protiče kroz gasovod Severni tok 1 sa manje od 20 odsto kapaciteta, zvaničnici su rekli da je „prethodan zaključak“ da zalihe neće biti adekvatne bez nuklearnih elektrana. Berlin je već odlučio da zabrani termostati u javnim zgradama da budu postavljeni iznad 19 stepeni Celzijusa tokom jesenjih i zimskih meseci, izjavio je u petak ministar ekonomije i vicekancelar Robert Habek.
Bivša kancelarka Angela Merkel obećala je da će ukinuti sve nemačke nuklearne elektrane do kraja 2022. godine, nakon pada reaktora u Fukušimi u Japanu 2011. Samo tri od 17 reaktora u zemlji još uvek rade, i oni čine oko 6% nemačka proizvodnja električne energije. Barem neki vladini zvaničnici navodno veruju da će biti neophodno i bezbedno da se postrojenja privremeno nastave.
„Reaktori su bezbedni do 31. decembra, a očigledno će ostati bezbedni i posle 31. decembra“, rekao je zvaničnik za VSJ.
Međutim, vlada neće razmatrati ponovno otvaranje nijedne od svojih prethodno povučenih nuklearnih elektrana, uključujući tri koje su zatvorene prošle zime, navodi se u izveštaju. Uprkos energetskoj krizi, ekološke grupe su obećale da će preduzeti pravne mere ako se konačno zatvaranje odloži.
Sa nestašicom gasa koja ih gleda u lice, nemački potrošači su požurili da kupe drva za grejanje svojih domova. Ali pošto su zalihe peći i drva navodno iscrpljene, oni kupuju električne grejače. U prvoj polovini ove godine prodato je oko 600.000 električnih grejača, što je 35% više u odnosu na tempo iz 2021, prema istraživačkoj firmi GFK.
Problem je u tome što bi se nemačka električna mreža mogla srušiti ako svi u isto vreme uključe svoje električne grejače. „Ako ga svi koriste za grejanje u isto vreme, jer je svuda hladno u isto vreme, onda će mreža biti preopterećena“, rekao je ove nedelje za javni servis ZDF Peter Lautz, generalni direktor preduzeća Stadtverke Viesbaden Netz. „Zaštitni uređaji će isključiti linije.“
Nemačku, kao i mnoge druge zemlje EU, pogodila je energetska kriza zbog rasta globalnih cena. Jedan od faktora koji je pogoršao krizu bila je neizvesnost u isporuci gasa iz Rusije. Međutim, predsednik Vladimir Putin je odbacio optužbe da bi Moskva mogla da prekine isporuke gasa EU, navodeći da je ruski energetski gigant Gasprom „spreman da pumpa koliko je potrebno“, ali da je blok „sama zatvorio sve“.