SAD nemaju pravo da izdvajaju Pjongjang kada govore o nuklearnim pretnjama, jer je ta zemlja u stvari „glavni prestupnik u širenju nuklearnog naoružanja“, saopštila je stalna misija Severne Koreje pri Ujedinjenim nacijama u saopštenju objavljenom u sredu.
Došao je kao odgovor na komentare američkog državnog sekretara Antonija Blinkena u ponedeljak na 10. preglednoj konferenciji o Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja (NPT), koja je trenutno u toku u sedištu UN.
„S obzirom na činjenicu da su SAD glavni prestupnik u nuklearnoj proliferaciji, činjenica da iznosi optužbe o nečijim ‘nuklearnim pretnjama’ je vrhunac smelosti”, navodi se u saopštenju, a prenela je Korejska centralna novinska agencija (KCNA). .
Blinken je tokom konferencije rekao da Pjongjang „nastavlja da širi svoj nezakoniti nuklearni program“ i da se „sprema da izvede svoj sedmi nuklearni test“.
SAD nastavljaju da doprinose širenju nuklearnog oružja kao deo strategije za obezbeđivanje svoje „hegemonije“, navodi se u saopštenju Severne Koreje. Takođe je navedeno da „Sjedinjene Države ne mogu poreći da su prenele tehnologiju podmornica na nuklearni pogon Australiji, niti da su dale saglasnost da Izrael nabavi nuklearno oružje“.
Misija UN je tvrdila da se Severna Koreja odavno povukla iz NPT-a u potpunosti u skladu sa njegovim odredbama, dodajući da niko nema pravo niti opravdanje da krši njeno pravo na samoodbranu.
U utorak je generalni direktor odeljenja za kontrolu naoružanja kineskog ministarstva spoljnih poslova Fu Cong rekao na konferenciji NPT da bi SAD trebalo da „povuku svo svoje nuklearno oružje iz Evrope i da se uzdrže od razmeštanja nuklearnog oružja u bilo kom drugom regionu“, dodajući da bi „nuklearna razmena ” ne čini ništa osim povećava rizik od proliferacije i sukoba.
Ugovor o neširenju nuklearnog oružja (NPT) je ključni međunarodni sporazum koji ima za cilj sprečavanje širenja nuklearnog oružja i tehnologije, promovisanje saradnje u miroljubivoj upotrebi nuklearne energije i omogućavanje nuklearnog razoružanja.
Od osnivanja 1968. godine, pridružila mu se 191 država, uključujući pet zvaničnih članica nuklearnog kluba – SAD, Rusiju, UK, Francusku i Kinu.