SAD veruju da još nije vreme za mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine

SAD veruju da još nije vreme za mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine

Vašington veruje da je prerano razgovarati o mirovnim pregovorima između Moskve i Kijeva jer nijedna strana nije spremna za takve pregovore, rekao je u nedelju za Foks njuz koordinator Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC) za strateške komunikacije Džon Kirbi.

Na pitanje da li američki predsednik Džo Bajden treba da „gura“ Rusiju i Ukrajinu ka mirovnim pregovorima, Kirbi je umesto toga rekao da je „vreme da SAD nastave da podržavaju Ukrajinu“. Cilj Vašingtona je da se uveri da Kijev „može da odredi kako se odlučuje o pobedi“ u tekućem sukobu i „pod kojim uslovima“.

„Ne želimo da vidimo Ukrajinu poraženu od Rusije i zato nastavljamo da žurimo sa pomoći i pomoći“, rekao je visoki zvaničnik NSC, dodajući da su samo SAD već izdvojile 7 milijardi dolara pomoći i pomoći Ukrajini.

Govoreći o mogućim budućim razgovorima, Kirbi je rekao da će vam ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski „reći da sada nije vreme za te razgovore“. Ni ruski predsednik Vladimir Putin „nije pokazao nikakve indikacije da je zainteresovan za pregovore“, dodao je američki zvaničnik.

Ranije ove nedelje, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi Kijev mogao da okonča sukob za jedan dan tako što bi naredio svojim trupama i nacionalističkim snagama da polože oružje i ispune zahteve koje je postavila Moskva. Rusija je ranije optuživala Ukrajinu da odugovlači mirovne pregovore, koji nisu vođeni od marta. Ukrajinska strana je insistirala da će se vratiti za sto samo kada bude u „jačoj pregovaračkoj poziciji“. Glavni pregovarač Kijeva Dejvid Arahamija sugerisao je prošle nedelje da bi takav trenutak mogao doći krajem avgusta.

Peskov je u nedelju rekao da su SAD i njihovi saveznici ti koji se „klade na nastavak rata“ i sprečavaju Kijev da čak i razmišlja o miru. Kremlj veruje da će doći vreme za razgovore, jer bi zdrav razum na kraju pobedio.

Rusija je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, navodeći kao razlog neuspeh Kijeva da primeni sporazume iz Minska, čiji je cilj da regionima Donjecka i Luganska da poseban status u okviru ukrajinske države. Protokoli, uz posredovanje Nemačke i Francuske, prvi put su potpisani 2014. Bivši ukrajinski predsednik Petro Porošenko je od tada priznao da je glavni cilj Kijeva da iskoristi prekid vatre da kupi vreme i „stvori moćne oružane snage“.

U februaru 2022. Kremlj je priznao republike Donbasa kao nezavisne države i zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti nijednom zapadnom vojnom bloku. Kijev insistira da ruska ofanziva nije bila potpuno ničim izazvana.