Ukrajinski predsednik je odbacio bilo kakav dogovor sa Moskvom koji bi uticao na „teritorijalni integritet njegove zemlje“.
Ukrajina neće praviti kompromise kada je u pitanju njen „teritorijalni integritet“, ali je odlučna da nastavi pregovore sa Rusijom kako bi okončala rat, rekao je predsednik Vladimir Zelenski.
Na pitanje u nedelju Farida Zakarije sa CNN-a da prokomentariše zahteve Moskve, koji uključuju priznavanje Krima kao dela Rusije i republika Donbasa kao nezavisnih država, Zelenski je rekao da su to kompromisi za koje Ukrajina „ne može biti spremna kao nezavisna država“.
„Ne mogu se praviti bilo kakvi kompromisi u vezi sa našim teritorijalnim integritetom i našim suverenitetom“, rekao je on i dodao da „ne možete naterati predsednika druge zemlje da prizna bilo šta upotrebom sile“.
Zelenski je naglasio da bi, međutim, bez pregovora bilo nemoguće rešiti konflikt i da bi nepostizanje sporazuma moglo dovesti do trećeg svetskog rata. On je ponovio svoju spremnost da održi direktne razgovore sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom.
„Bio sam spreman poslednje dve godine“, rekao je Zelenski.
Dok je, u značajnom ustupku, prošle nedelje priznao da Ukrajina neće pristupiti NATO-u, on je u nedelju sugerisao da bi to trebalo da se desi „odmah“, ako blok zaista želi da primi njegovu naciju.
„Da smo članica NATO-a, rat ne bi počeo. Želeo bih da dobijem garancije bezbednosti za svoju zemlju, za svoj narod“, rekao je on.
Osvrćući se na Putinove navode da u ukrajinskoj vladi ima neonacista, Zelenski ih je opisao kao „smešne“. Takve optužbe su pokrenule „mnoga pitanja“ o ciljevima ruskog predsednika i „šta je još sposoban da uradi zarad svojih ambicija“, rekao je on.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je u subotu definisao zahteve Rusije kao „apsolutno minimalne” i sugerisao da su ukrajinsku delegaciju „držali za ruku, najverovatnije Amerikanci”, koji je rekao da ne dozvoljava Kijevu da pristane na zahteve Moskve.
U nedelju, posle razgovora tokom nedelje u prestonicama Rusije i Ukrajine, turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je da su dve strane bliže sporazumu o „kritičnim“ pitanjima.
Pomoćnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak ranije je ocenio da bi pregovori o mirovnom sporazumu mogli da potraju „od nekoliko dana do jedne i po nedelje“.
Moskva je pokrenula ofanzivu na Ukrajinu krajem februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Kijeva da sprovede uslove sporazuma iz Minska i konačnog priznanja Rusije Donbas republika Donjecka i Luganska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljeni su da regulišu status tih regiona unutar ukrajinske države.
Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.