Kada predsednik Džo Bajden razgovara u petak sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, to neće biti samo još jedan telefonski poziv u naletu telefonske diplomatije.
1 Dolazi u kritičnom trenutku u ratu između Rusije i Ukrajine: prema američkim zvaničnicima, Kina vaga da li da pruži vojnu ili finansijsku pomoć Rusiji, koja je to zatražila jer njena vojska trpi velike gubitke u Ukrajini. Ako se Kina složi, to bi moglo umanjiti svoj odnos sa Zapadom u narednim decenijama.
2. Kina bi Rusiji mogla pružiti niz podrške: Bajden se u njihovom telefonskom razgovoru nada da će Siju jasno objasniti nedostatke pomoći u ratu u Rusiji, bilo kroz vojnu ili finansijsku pomoć.
3. SAD moraju uspostaviti „hladnokrvno“ partnerstvo: Čak i pre nego što je Rusija napala Ukrajinu, američki zvaničnici su oprezno posmatrali kako se ruski lider Vladimir Putin i Si zbližavaju. Direktor CIA Bill Berns rekao je prošle nedelje da je partnerstvo ukorenjeno u „mnogo veoma hladnokrvnih razloga“. Od tada je partnerstvo bez ograničenja testirano dok Si razmatra kako da odgovori na ruski rat u Ukrajini.
4. Američki saveznici u Aziji pažljivo posmatraju: ruska invazija je poslala talas zabrinutosti širom sveta. Jedno mesto koje pažljivo posmatra je Tajvan, samoupravno ostrvo na koje polaže pravo Kina. Peking je nedavno pojačao vojne letove u blizini ostrva i upozorio na američku podršku.
5. Bajden i Si imaju veoma različite poglede na svet: pre sukoba u Ukrajini, Bajden je delovao namerno da preusmeri američku spoljnu politiku ka Aziji, gde na konkurenciju između SAD i Kine gleda kao na odlučujući izazov sledećeg veka. I dok je ukrajinska kriza zaokupila Belu kuću poslednjih nedelja, zvaničnici insistiraju da su i dalje u stanju da zadrže svoju prevashodnu viziju.