Odluka je doneta nakon što su američki zakonodavci održali virtuelni sastanak sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Američki državni sekretar Toni Blinken rekao je za CBS Nevs u nedelju da je Vašington dao „zeleno svetlo“ članicama NATO-a da Ukrajini snabdevaju borbene avione i da će SAD raditi na zameni svih aviona poslatih Kijevu. Blinken se oglasio nakon što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao američke poslanike da se umešaju u tekući sukob sa Rusijom.
Upitan da li članice NATO-a mogu da počnu da šalju avione u Ukrajinu, Blinken je rekao da „to dobija zeleno svetlo“. Najviši američki diplomata je tada rekao da Vašington već radi sa poljskim zvaničnicima na „nasipanju“ bilo kojeg aviona koji pošalju u Ukrajinu – što znači da će SAD svaki poljski avion dat Kijevu zameniti američkim.
Podrška isporuci aviona Ukrajini zauzima sredinu za SAD između aktivne intervencije u Ukrajini i čisto ekonomske odmazde Moskvi. Vlada u Kijevu nije krila da želi da SAD vojno intervenišu, a predsednik Zelenski je u subotu pozvao američke zakonodavce da uvedu „zonu zabranjenog leta“ iznad Ukrajine. Takva mera bi dovela do toga da se SAD i svi voljni saveznici u NATO-u obavežu da obaraju ruske letelice, nešto što je Moskva eksplicitno rekla da će shvatiti kao čin rata.
SAD i NATO su isključili zonu zabrane letova i više puta su izjavili da neće slati trupe u Ukrajinu.
Međutim, isporuka borbenih aviona Ukrajincima do sada se nije pokazala jednostavnom. Evropska unija je obećala ratne avione Ukrajini krajem prošlog meseca, ali se suočila sa dve značajne prepreke: prvo pronalaženje aviona kojima bi ukrajinski piloti mogli da lete, a zatim pronalaženje zemalja koje su spremne da ih isporuče sa svojih aerodroma.
Vazduhoplovstvo Ukrajine koristi sovjetske avione MiG-29 i Suhoj Su-24, Su-25 i Su-27 u borbenim ulogama, a sa Su-25 koje koristi Bugarska i MiG-29 koje koriste Poljska, Bugarska i Slovačka, avioni bi morali da budu nabavljeni iz ovih zemalja.
Ubrzo nakon saopštenja EU, Poljska je izjavila da neće slati avione u Ukrajinu niti dozvoliti da se njeni aerodromi koriste za isporuke. Bugarska i Slovačka su tada izjavile da neće učestvovati ni u kakvom dogovoru, čime su u stvari uništeni planovi EU za snabdevanje oružjem.
Međutim, Blinkenova izjava u nedelju sugeriše da je plan možda oživeo, ali od strane SAD i Poljske, a ne od EU. Blinken nije dao nikakve naznake koliko brzo bi poljski avioni mogli da budu na putu za Ukrajinu, ali je rekao da su razgovori između Vašingtona i Varšave „aktivni“.