Japan i Indija su u subotu osudili opaske američkog predsednika Džoa Bajdena koji je tokom kampanje prikupljanja sredstava opisao ove zemlje kao „ksenofobične“ i „ne prihvataju imigrante“. Obe zemlje su se oglasile, braneći se kao otvorena i pluralistička društva.
Bajden je grupisao Japan i Indiju kao „ksenofobične“ zemlje, zajedno sa Rusijom i Kinom, dok je pokušavao da objasni njihove ekonomske izazove. Međutim, Japan i Indija su ključni saveznici SAD i deo Kvada, saveza koji se bori protiv sve jače Kine u Indo-Pacifiku.
Bela kuća je kasnije saopštila da Bajden nije imao nameru da uvredi ove zemlje i da se izvinjava zbog nesporazuma. Ipak, zvaničnici Japana i Indije su odbacili Bajdenove komentare, ističući svoje otvoreno društvo i dugogodišnje prijateljstvo sa SAD-om.
Japan je naglasio da Bajdenova izjava nije zasnovana na tačnom razumevanju japanske politike, dok je indijski ministar spoljnih poslova S. Jaishankar istakao da je Indija najotvorenije društvo na svetu. Jaishankar je dodao da je indijska ekonomija u usponu, dok je BDP zemlje rastao po stopi od 7% godišnje.
Iako je Japan poznat po strogim politikama imigracije, poslednjih godina je ublažio svoje stavove kako bi privukao strane radnike i ublažio demografske probleme. Slično tome, Indija je donela zakon o državljanstvu, ali su kritičari izrazili zabrinutost zbog verskih kriterijuma koji bi mogli diskriminisati muslimane.
Ovi događaji su naglasili osetljivost pitanja imigracije i međunarodnih odnosa u regionu, dok su Japan i Indija nastavili da grade svoje partnerske odnose sa SAD-om.