Prema novom istraživanju Univerziteta Zapadne Australije, prekvalifikovani zaposleni mogu da ispune svoj potencijal karijere ako imaju pravu strast za svoj posao.
Rad, objavljen u Primenjenoj psihologiji, koautori su vanredni profesor Alek Luksite i viši predavač Joseph Carpini sa UVA-ove poslovne škole.
Istraživanje je istraživalo ulogu koju „harmonična“ i „opsesivna“ radna strast igra u otključavanju potencijala prekvalifikovanih zaposlenih. Harmonična strast znači da je posao neprimetno integrisan u nečiji identitet i uravnotežen sa drugim životnim domenima. Opsesivna strast proizilazi iz spoljašnjeg pritiska i karakteriše je kompulzivna potreba za radom.
U Australiji i SAD, jedna trećina radnika se oseća prekvalifikovanim, što može imati negativne posledice po njihove karijere, prema izveštajima koje su objavili Nacionalni centar za istraživanje stručnog obrazovanja i Forbs.
„Kada se poveća nivo nezaposlenosti, raste i broj kandidata za svako radno mesto, a to uključuje radnike koji se mogu osećati prekvalifikovanim za tu ulogu“, rekao je vanredni profesor Luksite.
„Uprkos tome što imaju više znanja, veština i sposobnosti za obavljanje svog posla, prekvalifikovani zaposleni takođe mogu postati dosadni i dobrovoljno daju otkaz kako bi pronašli posao koji mu najviše odgovara.“
Istraživači su sproveli dve studije, jedna je uključivala registrovane hirurge, a druga različite profesionalce. Prvi se bavio fluktuacijom u karijeri među hirurzima; a druga studija je takođe uključila učinak u karijeri kao još jedan pokazatelj subjektivnog uspeha u karijeri.
„U obe studije, zaposleni koji su se osećali prekvalifikovanim i koji su postigli niži rezultat zbog harmonične strasti, češće su razmišljali o napuštanju karijere jer nisu iskusili smisao u svom poslu“, rekao je viši predavač Karpini.
„Prekvalifikovani zaposleni sa većom harmoničnom strašću osećali su da rade smislen posao, želeli su da ostanu u karijeri i mislili su da postižu važne ciljeve u karijeri. Harmonična strast — za razliku od opsesivne strasti — bila je važan faktor u oba slučaja.“
Rezultati sugerišu da bi psihometrijsko testiranje u selekciji ili savetovanju o karijeri moglo da uključi meru harmonične strasti, posebno kada zaposleni misle da su prekvalifikovani.
Procena harmonične radne strasti može biti od pomoći prilikom podučavanja, mentorstva ili planiranja razvojnih aktivnosti za sve zaposlene, a posebno za one koji su prekvalifikovani.
„Zaposleni koji se osećaju prekvalifikovano i imaju više rezultata na harmoničnoj strasti verovatno će izvući lično značenje iz svog rada i pozitivno gledaju na svoju karijeru“, rekao je vanredni profesor Luksite.