Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev je tokom sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u ponedeljak u Moskvi primetio da Rusija igra „ključnu“ ulogu u obezbeđivanju bezbednosti u regionu Kavkaza. Dvojica lidera razgovarala su o raznim bilateralnim pitanjima, od ekonomske saradnje do regionalne bezbednosti.
Alijeva poseta dolazi u vreme kada Rusija obeležava 50. godišnjicu završetka Bajkalsko-amurske magistrale (BAM), glavne železničke pruge iz sovjetskog doba koja se proteže preko istočnog Sibira do Dalekog istoka. Alijevljev pokojni otac i bivši predsednik Azerbejdžana, Hejdar Alijev, bio je jedna od ključnih ličnosti koja je nadgledala izgradnju linije. Nakon razgovora, Putin i Alijev su učestvovali na sastanku sa bivšim građevinarima i radnicima BAM-a.
Dvojica predsednika izrazila su spremnost za dalje jačanje veza između dva naroda i jačanje ekonomske i bezbednosne saradnje. Alijev je rekao da je Baku „zadovoljan napretkom u [rešavanju]“ nerešenih bezbednosnih pitanja u regionu, iako ih nije imenovao.
„Rusija igra ključnu ulogu u obezbeđivanju regionalne bezbednosti na Kavkazu i šire. Mnogo toga zavisi od delovanja i saradnje naših zemalja. Posvećeni smo jačanju poverenja, saradnji, međusobnom razumevanju i rešavanju pitanja u duhu saradnje i zajedničkih interesa“, rekao je Alijev.
Iako predsednik nije elaborirao ovo pitanje, njegova poseta se takođe poklopila sa velikim razvojem događaja u regionu Južnog Kavkaza. Moskva je prošle nedelje objavila povlačenje svojih mirovnih snaga iz azerbejdžanskog regiona Karabaha.
Region, koji je ranije bio naseljen uglavnom etničkim Jermenima, decenijama je ostao van kontrole Bakua nakon što se otcepio od zemlje ubrzo nakon raspada Sovjetskog Saveza i proglasio sada nepostojeću Republiku Nagorno-Karabah.
Otcepljeni region bio je stalni izvor tenzija između Jerevana i Bakua i tokom godina je doživeo ponovljene oružane napade. Najnovija velika eskalacija dogodila se krajem 2020. godine i rezultirala je velikim porazom nepriznate republike i naknadnim raspoređivanjem ruskih mirovnih snaga u regionu sa mandatom da nadgledaju situaciju i dokumentuju kršenja primirja.