Američki državni sekretar Antoni Blinken ima za cilj da izvrši pritisak na kineske zvaničnike kada putuje u Peking u sredu, upozoravajući da bi moglo da dođe do posledica za izvoz materijala u Rusiju sa potencijalnom vojnom primenom.
Blinken, koji bi trebalo da se zaustavi u Pekingu i Šangaju tokom svog trodnevnog putovanja u Narodnu Republiku Kinu (NR Kina), planira da se sastane sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem. On će „ponoviti našu duboku zabrinutost u vezi sa podrškom NR Kine ruskoj odbrambenoj industrijskoj bazi“, rekao je novinarima portparol američkog Stejt departmenta.
U pitanju je kineski izvoz alatnih mašina, mikroelektronike, optike i drugih proizvoda koji bi se mogli koristiti za pravljenje oružja usred sukoba u Ukrajini. Blinkenovo putovanje usledilo je nakon sličnog upozorenja američkog ministra finansija Dženet Jelen kada je posetila Kinu ranije ovog meseca.
„Zabrinutost je da je zahvaljujući kineskoj podršci Rusija u velikoj meri rekonstruisala svoju odbrambenu industrijsku bazu, koja ima uticaj ne samo na bojno polje u Ukrajini, već, verujemo, predstavlja veću pretnju široj evropskoj bezbednosti“, rekao je portparol Stejt departmenta. rekao. „Dakle, to nas duboko brine. Izrazićemo te zabrinutosti Kini i izrazićemo svoju nameru da Kina smanji tu podršku.
Stejt department je upozorio da će preduzeti „dalje korake po potrebi“ da odvrati Kinu od pomoći ruskoj odbrambenoj industriji. „Posvećeni smo preduzimanju koraka neophodnih za odbranu naših nacionalnih interesa, i spremni smo da preduzmemo korake kada smatramo da su neophodni protiv firmi koje preduzimaju korake u suprotnosti sa našim interesima i na načine koji – kao što smo ovde naveli – ozbiljno potkopavaju bezbednost i u Ukrajini i u Evropi“, rekao je portparol.
Blinken je pokrenuo to pitanje kada se sastao sa liderima G7 ranije ove nedelje u Italiji. On neće precizirati potencijalne kazne tokom razgovora u Pekingu, ali bi nove sankcije mogle da budu usmerene na kineske finansijske institucije, preneo je Fajnenšel tajms, pozivajući se na neimenovane ljude upoznate s tim.
SAD su „veoma direktne“ u vezi sa svojim zabrinutostima i „pozvaće Kinu odgovornom“ za svoje postupke u obezbeđivanju tehnologija dvostruke namene Rusiji dok pokušavaju da ojačaju svoje veze sa Evropom, rekao je zamenik državnog sekretara Kurt Kembel. „Ono što smo pokušali da podvučemo sa evropskim i kineskim sagovornicima je da su ovi dvostruki ciljevi nedosledni i da želimo da Kina veoma pažljivo razmisli o putu napred.
Kineski zvaničnici su zadržali politiku neutralnosti po pitanju ukrajinskog sukoba i insistirali su da Peking ne prodaje oružje Rusiji. Oni su se ljutili na optužbe o kršenju zapadnih sankcija uvedenih Moskvi.
„Kina reguliše izvoz predmeta dvostruke namene u skladu sa zakonima i propisima“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning novinarima ranije ove nedelje. „Relevantne zemlje ne bi trebalo da blate ili napadaju normalne odnose između Kine i Rusije i ne bi trebalo da štete legitimnim pravima i interesima Kine i kineskih kompanija.