Sa porastom broja slučajeva sifilisa kod novorođenčadi u SAD, grupa lekara sada preporučuje da se sve trudnice tri puta pregledaju na seksualno prenosivu infekciju.
Američki koledž akušera i ginekologa izdao je u četvrtak nove smernice u kojima se kaže da bi skrining trebalo da se uradi prilikom prve prenatalne posete, tokom trećeg tromesečja i na rođenju. Iako skrining nije potreban, zdravstveni radnici uglavnom prate preporuke grupe.
„Slučajevi kongenitalnog sifilisa su definitivno u porastu, i rastu u poslednjih 10 godina. I to je potpuno sprečiti… To je neprihvatljivo“, rekla je dr Lora Rajli, koja predsedava Odeljenjem za akušerstvo i ginekologiju u Veill Cornell. Medicina i pomogla sa smernicama. „Moramo biti u mogućnosti da uradimo bolju dijagnostiku i lečenje.
Ranije je grupa preporučila jedan test u trećem tromesečju – ali samo za žene koje se smatraju izloženim riziku od dobijanja sifilisa tokom trudnoće ili one koje žive u zajednicama sa visokim stopama bolesti. Ali ovaj pristup zasnovan na riziku je „kako upadamo u nevolje jer nam nedostaju slučajevi“, rekao je Rajli.
Ranije ove godine, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti saopštili su da je više od 3.700 beba rođeno sa urođenim sifilisom 2022. godine, najviše u poslednjih 30 godina. Američki zdravstveni zvaničnici pozvali su na pojačanje prevencije, uključujući skrining koji se radi testom krvi.
U svom savetovanju, OB-GIN grupa je rekla da statistika CDC-a pokazuje da je skoro 9 od 10 slučajeva urođenog sifilisa te godine „moglo biti sprečeno blagovremenim pregledom i lečenjem“.
Infekcije tokom trudnoće se uglavnom leče sa najmanje dve doze penicilina. Bebe rođene od žena sa nelečenim sifilisom mogu biti mrtvorođene ili umrijeti ubrzo nakon rođenja. Bolest može izazvati i druge probleme kod novorođenčadi, kao što su deformisane kosti, teška anemija, slepilo ili gluvoća.
„Nadam se da svi to shvataju ozbiljno“, rekao je Rajli. Deca sa urođenim sifilisom mogu imati urođene mane koje mogu biti razorne — „što je neverovatno tužno“.