Kao značajno dostignuće, Grupa za funkcionalne materijale (FMG) koju vodi prof. dr Bassam Alameddine, pokrenula je istraživanje poroznih materijala do novih horizonata. Najnoviji poduhvat je naglašen u studiji objavljenoj u časopisu ACS primenjeni materijali i interfejsi koja prikazuje pionirski rad FMG-a u dizajniranju novih materijala koji apsorbuju gasove ugljen-dioksida, vodonika i joda, što je izazvalo interesovanje u naučnim zajednicama širom sveta.
FMG je konstruisao svestrane i jednostavne za pravljenje porozne materijale koji se mogu pohvaliti neuporedivim sposobnostima u adsorpciji gasa. Ovo otkriće ne samo da obećava da će revolucionisati napore u pogledu održivosti životne sredine, već ima i ogroman potencijal za unapređenje tehnologija skladištenja energije.
Pošto se svet sve više fokusira na borbu protiv klimatskih promena i negovanje održivih praksi, novi porozni materijali grupe nude veliki potencijal. Ovi materijali pokazuju izuzetnu efikasnost u hvatanju ugljen-dioksida, ozloglašenog gasa staklene bašte odgovornog za globalno zagrevanje.
Istraživački tim na čelu sa Alameddineom, koji čine dr Noorullah Baig i Suchetha Shetti, u saradnji sa prof. Omarom Farhom i njegovim postdoktorskim istraživačem dr Debababratom sa Univerziteta Northvestern utiru put inovativnim rješenjima za ublažavanje uticaja klimatskih promjena i osiguravanje čistija, zelenija budućnost za generacije koje dolaze.
Štaviše, kako globalna potražnja za čistom energijom i dalje raste, ovi porozni materijali pokazuju izuzetne performanse u apsorpciji gasa vodonika, što je ključna komponenta u potrazi za održivim energetskim rešenjima. Sa vodonikom koji se reklamira kao gorivo budućnosti, inovativni rad grupe obećava njegovu primenu u tehnologijama skladištenja vodonika i pokretanju tranzicije ka energetskom pejzažu neutralnog ugljenika.
Pored toga, studija otkriva sposobnost poroznih materijala da adsorbuju jod, radioaktivni element koji se oslobađa iz nuklearnih elektrana i za koji se zna da je štetan zagađivač i kancerogeni. Razvoj materijala sposobnih za bezbedno hvatanje i skladištenje joda ima značajan značaj za bezbednije prakse u upravljanju nuklearnim otpadom i zaštiti životne sredine.