Novo istraživanje zarastanja rana proizvodi ljudsku bioštampanu kožu pune debljine

Novo istraživanje zarastanja rana proizvodi ljudsku bioštampanu kožu pune debljine

Istraživački rad objavljen u Science Translational Medicine predstavlja značajan napredak u oblasti regeneracije kože i zarastanja rana od strane istraživača sa Instituta za regenerativnu medicinu Vake Forest (VFIRM).

Studija pokazuje uspešan razvoj bioštampane kože koja ubrzava zarastanje rana, podržava zdravo remodeliranje ekstracelularnog matriksa i pruža optimizam za potpuni oporavak rane. Anthoni Atala, MD, direktor VFIRM-a i Adam Jorgensen, MD, Ph.D., postdoktorski istraživač na VFIRM-u, zajedno su vodili studiju.

Regeneracija kože je dugo proučavana u nadi da će žrtvama opekotina, ranjenim ratnicima i onima sa kožnim poremećajima pružiti mogućnost potpunog izlečenja. Dostupni transplantati su često privremeni, ili ako su trajni, imaju samo neke od elemenata normalne kože, koji često imaju ožiljak. Stvaranje kože pune debljine do danas nije bilo moguće.

Ova studija je uključivala bioštampanje svih šest glavnih tipova primarnih ljudskih ćelija prisutnih u koži u kombinaciji sa specijalizovanim hidrogelovima kao biomastilom. Stvorena je višeslojna koža pune debljine koja je sadržala sva tri sloja prisutna u normalnom ljudskom tkivu: epidermis, dermis i hipodermu.

Kada se transplantira u pretkliničkim uslovima, bioštampana koža je formirala krvne sudove, uzorke kože i normalno formiranje tkiva. Dodatni delovi studije su pokazali poboljšano zatvaranje rana, smanjenu kontrakciju kože i više proizvodnje kolagena za smanjenje ožiljaka.

„Sveobuhvatno zarastanje kože je značajan klinički izazov, koji pogađa milione pojedinaca širom sveta, sa ograničenim mogućnostima“, objasnio je dr Atala, koji je glavni autor rada. „Ovi rezultati pokazuju da je stvaranje ljudske bioinženjerske kože pune debljine moguće, i promoviše brže zarastanje i prirodnije rezultate.“

Korišćenjem postojeće tehnologije bioprintinga za rešavanje ovih ograničenja, tim u VFIRM-u je dokazao da je moguća potpuno funkcionalna regeneracija kože. Bioinženjering kožni transplantati nude troslojnu strukturu za pokrivanje rana pune debljine.