AI chatbotovi sa velikim jezičkim modelom (LLM) mogu biti u stanju da nadmaše prosečnog čoveka u zadatku kreativnog razmišljanja gde učesnik osmišljava alternativne upotrebe za svakodnevne predmete (primer divergentnog razmišljanja), sugeriše studija objavljena u Scientific Reports. Međutim, ljudski učesnici sa najvišim rezultatima i dalje su nadmašili najbolje odgovore chatbot-a.
Divergentno mišljenje je tip misaonog procesa koji se obično povezuje sa kreativnošću koji uključuje generisanje mnogo različitih ideja ili rešenja za dati zadatak. Obično se procenjuje pomoću Zadatka alternativne upotrebe (AUT), u kojem se od učesnika traži da smisle što više alternativnih upotreba za svakodnevni predmet u kratkom vremenskom periodu. Odgovori se boduju za četiri različite kategorije: tečnost, fleksibilnost, originalnost i razrađenost.
Mika Koivisto i Simone Grassini uporedili su odgovore 256 ljudskih učesnika sa odgovorima tri AI chatbot-a (ChatGPT3, ChatGPT4 i Copi.Ai) na AUT-e za četiri objekta — konopac, kutiju, olovku i sveću. Autori su procenili originalnost odgovora ocenjujući ih na osnovu semantičke distance (koliko je odgovor bio usko povezan sa prvobitnom upotrebom objekta) i kreativnosti.
Za kvantifikaciju semantičke distance na skali od 0 do 2 korišćen je računarski metod, dok su ljudski evaluatori, slepi za izvore odgovora, subjektivno ocenili kreativnost od 1 do 5.
U proseku, odgovori koje je generisao chat bot imali su značajno veći rezultat od ljudskih odgovora i za semantičku udaljenost (0,95 prema 0,91) i za kreativnost (2,91 prema 2,47). Ljudski odgovori su imali daleko veći opseg u obe mere – minimalni rezultati su bili mnogo niži nego za odgovore veštačke inteligencije, ali su maksimalni rezultati generalno viši. Najbolji ljudski odgovor nadmašio je najbolji odgovor svakog četbota u sedam od osam kategorija za bodovanje.
Ovi nalazi sugerišu da AI chat botovi sada mogu da generišu kreativne ideje barem kao prosečni čovek. Međutim, autori primećuju da su razmatrali samo učinak u jednom zadatku povezanom sa procenom kreativnosti. Autori predlažu da bi buduća istraživanja mogla istražiti kako se AI može integrisati u kreativni proces da bi se poboljšao ljudski učinak.