Na vijugavoj stazi u blizini planine Fudži, skromna Corolla na tečni vodonik je imala svoj trkački debi, deo poteza da se futuristička tehnologija unese u svet trka i da se demonstrira Tojotina rešenost da razvije zelena vozila, preneo je AP.
Predsednik Tojote Akio Tojoda, u homologiranoj trkačkoj uniformi, bio je sijao dok se spremao da zuji po stazi u Corolli na vodonik.
„Ovo je svetska premijera trkačkog automobila na tečni vodonik. Nadamo se da će ponuditi još jednu opciju u borbi protiv globalnog zagrevanja. Da bih svima izmamio osmehe, želim da prođem jedan krug, ili dva“, rekao je Tojoda, bivši izvršni direktor Tojote, unuk osnivača proizvođača automobila i licencirani vozač trka.
Trkački automobil Corolla na vodonik neće se uskoro pojaviti kod vašeg deilera automobila. Super Taikiu 24-časovna trka na Fuji Speedway-u bila je samo test za tehnologiju, rekli su zvaničnici Tojote.
Za razliku od električnih vozila, ima motor sa unutrašnjim sagorevanjem, ali sagoreva tečni vodonik umesto benzina.
Japanski proizvođač automobila Tojota Motor Corp., koji prodaje oko 10 miliona vozila godišnje, zaostao je u globalnom prelasku na EV na baterije, ali se godinama oslanjao na vodonik kao potencijalno neutralno rešenje za ugljen-dioksid.
Stručnjaci kažu da vodonik ima veliki potencijal. Ali do sada, veliki deo vodonika, uključujući i ono što se koristi za gorivo za trkački automobil Corolla, napravljeno je korišćenjem fosilnih goriva kao što je prirodni gas.
Rastuće cene goriva i zabrinutost zbog globalnog zagrevanja dodali su hitnost istraživanju za alternativnim izvorima energije, posebno u Japanu, koji uvozi praktično svu svoju naftu.
Auto trke su se pomerile da za sobom ostave svoje režave gutače gasa. Tojotin rival Honda Motor Co. nedavno je rekao da se vraća trkama Formule 1, rekavši da su novi propisi prilika za istraživanje novih tehnologija. Drugi proizvođači automobila, uključujući General Motors Co., preuzeli su slične obaveze.
Na prošlonedeljnom događaju, Pjer Fijon, predsednik Automobile Club de l’Ouest, koji organizuje Le Man, najavio je da će 24 sata Le Mana, najpoznatije svetske trke izdržljivosti, biti otvorene za automobile na vodonik koji koriste obe gorivne ćelije. i motori sa unutrašnjim sagorevanjem od 2026.
„Za mene je vodonik veoma interesantno rešenje za budućnost“, rekao je Fijon novinarima. „Moramo da pređemo na mobilnost sa nultom emisijom. Ovo je veoma važno za našu planetu i našu decu.”
Izvršni direktor Tojote Koji Sato rekao je da se nada da će uskoro objaviti učešće Tojote u Le Manu.
Diskusija o rešenjima za zelenu energiju je upravo počela, rekao je Džon Hejvud, profesor emeritus i stručnjak za automobilske motore na MIT-u, napominjući da električna vozila imaju i nedostatke kao što je potreba za kritičnim materijalima koji se često dobijaju u okolnostima štetnim po životnu sredinu ili etiku.
„Nema ničeg ‘nezelenog’ u vezi sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Važno je gorivo koje koristi“, rekao je Hejvud.
Vodonik koji se koristi za Tojotin trkački automobil pravi se u fabrici za gasifikaciju uglja u Australiji i isporučuje ga Ivatani Corp., japanska energetska kompanija, kao deo projekta koji podržava japanska vlada za promovisanje upotrebe vodonika za različite industrije, uključujući oni koji koriste fosilna goriva.
Zeleni vodonik nastaje kada obnovljivi izvori energije napajaju električnu struju koja teče kroz vodu, odvajajući njene molekule vodonika i kiseonika putem elektrolize. Proces ne proizvodi ugljen-dioksid koji zagreva planetu, ali se manje od 0,1% globalne proizvodnje vodonika trenutno stvara na ovaj način, prema IEA.
Kritičari kažu da bi možda bilo bolje samo koristiti tu obnovljivu energiju, nego je koristiti za proizvodnju vodonika. Ali zagovornici vodonika kažu da čak i oni napravljeni od prirodnog gasa mogu biti ekološki zdravi kada su emisije ugljenika zarobljene i zakopane pod zemljom.
Sato je priznao da će biti potreban značajan podvig kako bi se postigao uspeh u ovom projektu.
„Ono što prvo treba da uradimo je da stvorimo okruženje za korišćenje vodonika. Da bi upotreba vodonika postala široko rasprostranjena, to okruženje mora biti čvrsto i važno je da ciklus tog sistema funkcioniše u svim koracima, uključujući transport i pravljenje“, rekao je on novinarima.
Postoje i druge zamke osim zelenosti vodonika.
U martu, vozilo Tojote na tečni vodonik zapalilo se tokom probne vožnje za trku na stazi Suzuka, koja je domaćin Velike nagrade Formule 1 i drugih trka.
Vodonik je curio iz cevi olabavljene vibracijama vozila, a senzor curenja je radio ispravno, isključivši vodonik za manje od desetinke sekunde. Niko nije povređen, kabina je zaštićena, a vatra je obuzdana, navodi Tojota.
Od desetina automobila koji su učestvovali u Fuji Speedway 24-satnoj trci, Tojotinoj Corolli broj 32 bilo je suđeno da izgubi. Sipanje goriva i provere u boksu tako ključne za trku trajale su nekoliko minuta, čitava večnost u trci u kojoj se takmičari bore za nekoliko sekundi.
Ipak, debi tečnog vodonika u trkama može biti jedan mali korak napred, rekao je Tomoya Takahashi, predsednik Tojotine Gazoo Racing Co.
„Ovde se radi o razvoju za budućnost. Električni automobili nisu jedini odgovor, a motor sa unutrašnjim sagorevanjem ima potencijal“, rekao je on.