EU zabrinuta zbog kontroverznog poljskog zakona o ruskom uticaju

EU zabrinuta zbog kontroverznog poljskog zakona o ruskom uticaju

EU bi mogla preduzeti pravni postupak zbog poljskog zakona koji istražuje ruski uticaj koji bi opozicionim ličnostima mogao zabraniti javne funkcije, prenosi Politiko.

EU se pridružila ranijim kritikama iz SAD i Poljske opozicije da bi vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) mogla da iskoristi zakon da zastraši političke rivale uoči izbora krajem godine.

„Mogu da vas uverim da nećemo oklevati da preduzmemo hitne mere ako bude potrebno, kada vidimo da postoji prostor i neophodnost za takvu akciju“, rekla je u utorak potpredsednica Evropske komisije za vrednosti i transparentnost Vera Jurova.

Jurova je o kontroverznom zakonu govorila na marginama ministarskog sastanka EU u Briselu, posvećenog aktuelnim slučajevima komisije protiv Poljske i Mađarske u vezi sa mogućim kršenjima vladavine prava.

„Sada smo posebno zabrinuti zbog situacije u Poljskoj. Posebna komisija koja je u stanju da liši građanima prava da budu birani na javne funkcije je predmet naše zabrinutosti“, rekao je komesar za pravosuđe Didije Rejnders novinarima pre sastanka ministara EU.

Brisel i Varšava su se više puta sukobljavali oko demokratskih principa, pri čemu je Evropska komisija blokirala milione evra u fondovima EU zbog straha da poljska vlada guši nezavisnost pravosuđa.

Dok poljska vlada brani kontroverzni zakon kao pokušaj iskorenjivanja agenata Kremlja, kritičari upozoravaju da bi se mogao koristiti kao političko oružje.

Zakon predviđa stvaranje komisije koja može zabraniti osobama izloženim u akcijama pod uticajem Kremlja da rade na pozicijama u vezi sa trošenjem javnih sredstava na deset godina. Ovo ih praktično lišava mogućnosti da se kandiduju.

Devetočlanu komisiju biraće parlament, gde PiS ima neznatnu većinu. Njene presude će biti pravosnažne. Prema Rejndersovim rečima, komisija će moći da zabrani građanima da zauzimaju javne funkcije „administrativnom odlukom bez mogućnosti bilo kakvog sudskog preispitivanja”.

Ranije su SAD javno kritikovale plan Poljske da formira komisiju.

Poljski parlament usvojio je ovaj zakon u petak nakon burne debate u uskoj strukturi. Predsednik Andžej Duda je tada saopštio svoju odluku da odobri zakon.