Kina upozorava na rizike od veštačke inteligencije, poziva na pojačane mere nacionalne bezbednosti

Kina upozorava na rizike od veštačke inteligencije, poziva na pojačane mere nacionalne bezbednosti

Kineska vladajuća Komunistička partija poziva na pojačane mere nacionalne bezbednosti, naglašavajući rizike koje predstavlja napredak u veštačkoj inteligenciji, piše AP.

Sastanak koji je u utorak predvodio lider stranke i predsednik Si Đinping pozvao je na „predane napore za očuvanje političke bezbednosti i poboljšanje upravljanja bezbednošću internet podataka i veštačke inteligencije“, saopštila je zvanična novinska agencija Sinhua.

Si, koji je šef kineske države, komandant vojske i predsedavajući partijske Komisije za nacionalnu bezbednost, pozvao je na sastanku da „bude svestan komplikovanih i izazovnih okolnosti sa kojima se suočava nacionalna bezbednost“.

Kini je potreban „novi obrazac razvoja sa novom bezbednosnom arhitekturom“, prenela je Sinhua kako je Si rekao.

Kina već posvećuje ogromna sredstva za suzbijanje bilo kakvih uočenih političkih pretnji dominaciji stranke, pri čemu je potrošnja na policiju i bezbednosno osoblje veća od one posvećene vojsci.

Iako nemilosrdno cenzuriše lične proteste i onlajn kritike, građani su nastavili da izražavaju nezadovoljstvo politikama, nedavno drakonskim merama zaključavanja donetim u cilju borbe protiv širenja COVID-19.

Kina je razbijala svoj tehnološki sektor u pokušaju da ponovo uspostavi partijsku kontrolu, ali kao i druge zemlje, pokušava da pronađe načine da reguliše tehnologiju u razvoju.

Brige da će sistemi veštačke inteligencije nadmudriti ljude i izmaknuti kontroli pojačali su se sa pojavom nove generacije visoko sposobnih AI chat robota kao što je ChatGPT.

Naučnici i lideri tehnološke industrije, uključujući visoke rukovodioce u Microsoftu i Guglu, objavili su u utorak novo upozorenje o opasnostima koje veštačka inteligencija predstavlja za čovečanstvo.

„Ublažavanje rizika od izumiranja od veštačke inteligencije trebalo bi da bude globalni prioritet pored drugih društvenih rizika kao što su pandemije i nuklearni rat“, navodi se u saopštenju.

Više od 1.000 istraživača i tehnologa, uključujući Elona Maska, koji je trenutno u poseti Kini, potpisalo je mnogo duže pismo ranije ove godine pozivajući na šestomesečnu pauzu u razvoju veštačke inteligencije.

U saopštenju se navodi da veštačka inteligencija predstavlja „duboke rizike za društvo i čovečanstvo“, a neki uključeni u ovu temu predložili su sporazum Ujedinjenih nacija za regulisanje tehnologije.