Pandemija je istakla važnost povećanja protoka informacija o zaraznim bolestima iz elektronskih zdravstvenih kartona (EHR) do agencija za javno zdravlje. Manje pažnje je posvećeno vrednosti EHR podataka za nadzor hroničnih bolesti.
Na globalnoj zdravstvenoj konferenciji i izložbi HIMSS (Healthcare Information and Management Sistems Societi) (HIMSS23), Brian Dikon, Ph.D., MPA, Regenstrief Institute i Indiana Universiti Richard M. Fairbanks School of Public Health i Lorna Thorpe, Ph. D., MPH, sa NIU Grossman School of Medicine, razgovaraće o korišćenju podataka EHR-a za procenu incidencije i prevalencije hroničnih stanja od velikog značaja za javno zdravlje.
„Informacije koje kliničari unose u sisteme elektronske medicinske dokumentacije važne su ne samo za kliničku negu, već i za zdravlje stanovništva, posebno za identifikaciju novih slučajeva dijabetesa, novih slučajeva hipertenzije, kao i za procenu koliko je hipertenzije, koliko dijabetesa, u našoj stanovništva“, rekao je dr Dikson.
„Elektronski zdravstveni kartoni su važni za javno zdravlje, a ne samo za praćenje zaraznih bolesti – već i hroničnih bolesti. EHR podaci nam omogućavaju da odemo u manje geografsko područje – okruge, pa čak i susedstva – tako da možemo bolje ciljati intervencije za rešavanje hroničnih bolesti u okrugu gde postoji“.
Fokusirajući se na dijabetes, kardiovaskularne bolesti i dugi COVID, dva stručnjaka za zdravlje stanovništva će razgovarati o korišćenju podataka EHR-a za unapređenje merenja opterećenja hroničnim bolestima, uključujući:
„Imamo priliku da dizajniramo infrastrukturu javnog zdravlja koja nam omogućava ne samo da otkrijemo sledeću pandemiju, već i da podržimo ono što ja nazivam rutinskim operacijama javnog zdravlja kao što je praćenje tereta hroničnih bolesti“, rekao je dr Dikson. „Prilazimo ovome sa ciljem da koristimo EHR podatke da poboljšamo brigu lekara za pacijente sa dijabetesom ili drugim hroničnim bolestima, kao i da pomognemo pacijentima da bolje upravljaju sopstvenom bolešću uprkos mnogim medicinskim, socijalnim i drugim preprekama sa kojima se mogu suočiti.
Istraživači Instituta Regenstrief trenutno su angažovani u nekoliko inicijativa za praćenje hroničnih bolesti u više institucija koristeći EHR podatke, uključujući studiju o dugoročnim posledicama COVID-a kod pedijatrijskih pacijenata; rano otkrivanje dijabetesa kod dece, adolescenata i mladih odraslih; studija o hipertenziji; i studija fokusirana na otkrivanje dugih slučajeva COVID-a i procenu tereta bolesti na nivou populacije.