Mišići su u stanju da se regenerišu kroz proces koji uključuje više koraka i igrača, uključujući imuni sistem. Kako naš organizam stari, mišići gube sposobnost regeneracije.
Sada, nova studija koju su vodili Joana Neves i Pedro Sousa-Victor, vođe grupa na Instituto de Medicina Molecular Joao Lobo Antunes (iMM,Portugal), a objavljena u časopisu Nature Aging, pokazuje da je moguće modulirati funkciju imune ćelije da povrate sposobnost regeneracije mišića kod starijih miševa.
Istraživači su pronašli protein koji reguliše funkciju podskupa imunih ćelija, makrofaga, promovišući njihovu sposobnost da očiste ostatke u mišićima koji se regenerišu.
„Otkrili smo da je ponašanje makrofaga promenjeno kod ostarelih miševa. Makrofagi su vrsta imunske ćelije koja je sposobna za fagocitozu, proces gutanja i eliminacije čestica unutar ćelija“, kaže Džoana Neves, vođa grupe u iMM-u i ko- vođa studije.
„Tokom regeneracije, makrofagi su odgovorni za čišćenje mrtvih ćelija iz mišića nakon povrede, što je normalan korak u procesu regeneracije mišića. Makrofagi se ponašaju kao ćelijski usisivač, čisteći ‘prljavštinu’ iz mišića“, dodaje Džoana. Neves.
Istraživači su otkrili da makrofagi kod starijih miševa imaju smanjen nivo proteina, nazvanog MANF, koji je ključan za ovaj proces. „U stvari, ovaj protein je toliko važan u ovom procesu da ako smanjimo nivoe MANF-a u makrofagima kod mlađih miševa, njihova sposobnost da regenerišu mišiće je takođe narušena“, dodaje Neuza Sousa, student na iMM-u i prvi autor studije. „S druge strane, povećanje nivoa proteina MANF u ostarelim mišićima dovoljno je da povrati regenerativni kapacitet mišića“, nastavlja Neuza Sousa.
O implikacijama studije na regenerativnu medicinu i starenje, Pedro Sousa-Victor, ko-vođa studije i takođe vođa grupe u iMM-u, kaže: „Centralno obećanje regenerativne medicine je sposobnost da se poprave stari ili bolesni organi pomoću matične ćelije . Ovaj pristup će verovatno postati efikasna strategija za podmlađivanje organa, zadržavajući potencijal da poveća trajanje ljudskog zdravlja odlaganjem bolesti povezanih sa starenjem. Naša studija pokazuje da je imunološko starenje važna prepreka regenerativnom kapacitetu ostarelih mišića.“
Klinički uspeh trenutnih terapija zasnovanih na matičnim ćelijama ograničen je kapacitetom ostarelih i bolesnih organa da se regenerišu. U ovoj studiji, istraživači su otkrili imuni modulator koji se može koristiti za poboljšanje funkcije imunog sistema kod starijih mišića. „Verujemo da bi MANF mogao da se koristi u budućnosti kao dodatak za poboljšanje efikasnosti trenutnih mišićnih regenerativnih terapija“, zaključuje Pedro Sousa-Viktor.
Ovi nalazi bi se mogli koristiti u budućnosti za promovisanje reparativne funkcije imunog sistema i poboljšanje uspeha trenutnih terapija zasnovanih na matičnim ćelijama za regeneraciju mišića.