Naučnici su pratili detaljnu biologiju i biohemiju ljudi zaraženih COVID-19 kako bi otkrili tačno kako naša tela reaguju na bolest – i izgradili su prediktivni model za identifikaciju pojedinačnih šansi za oporavak.
Istraživanje je pratilo tok bolesti kod 215 pacijenata do godinu dana nakon infekcije. Naučnici su izmerili niz ćelija imunog sistema i metaboličkih parametara u krvnoj plazmi da bi procenili verovatnoću da se nevakcinisani pacijenti potpuno oporave od bolesti.
Prediktivni model primenjen na svakog pojedinca je ovde dostupan drugim istraživačima.
Istraživanje je otkrilo različite profile „sistemskog oporavka“, sa specifičnom progresijom i oporavkom inflamatornih, imunih ćelija, metaboličkih i kliničkih odgovora na COVID-19.
Ovo otkriće je rezultat trogodišnjeg partnerstva između dr. Helene Ruffieuk, prof. Christopha Hessa i kolega sa Univerziteta Kembridž i u saradnji sa Kembridž institutom za terapijsku imunologiju i zarazne bolesti – Nacionalnim institutom za zdravstvena istraživanja (CITIID- NIHR) BioResource COVID-19 Collaboration and Australian National Phenome Center (ANPC) i objavljen je u časopisu Nature Immunologija danas (31. januara).
Profesor Džeremi Nikolson, pro-kancelar za zdravstvene nauke i direktor ANPC-a, rekao je da istraživanje predstavlja primer vrste otkrića mogućih kada se udruže moćne tehnologije i efikasna klinička saradnja.
„Iskoristili smo prednosti veoma dobro prikupljenih i kuriranih uzoraka krvi pacijenata iz bolnice Adenbruks Univerziteta u Kembridžu u Velikoj Britaniji i kombinovali smo našu najsavremeniju tehnologiju u ANPC-u kako bismo proizveli jedinstveno detaljno individualno mapiranje progresije bolesti i ishoda “, rekao je profesor Nikolson.
„Istraživanje naglašava višestruke nove karakteristike bolesti, koje su veoma varijabilne u smislu težine i postojanosti.
„Važno je da interakcija između imunog sistema i metaboličkih profila u krvi daje dubok uvid u to kako se pojedinci razlikuju i kako ta varijacija utiče na dugoročne ishode, uključujući dugi COVID ili čak smrt.
„Ono što je zabrinjavajuće je to što se čini da se dugoročna putanja bolesti postavlja veoma rano tokom infekcije. To znači da bi za nevakcinisane pacijente (svi pacijenti u studiji bili nevakcinisani) bila potrebna hitna akcija da se ublaži termin negativne posledice bolesti“.
ANPC je već počeo da unapređuje ovaj model kako bi bio pogodan za primenu u klinici.
„Naš sledeći zadatak je da operacionalizujemo ovaj model tako što ćemo ga svesti na najkritičnije parametre i one koji se idealno mogu brzo meriti korišćenjem samo jednog analitičkog alata, i to je ono na čemu sada radimo“, rekao je profesor Nikolson.
Profesor Julien Vist, zamenik direktora ANPC, dalje je objasnio istraživanje.
„Model naglašava važnost različitih tipova broja imunih ćelija i specifičnih puteva metabolizma aminokiselina i lipoproteina koji su poremećeni kao rezultat inflamatornih efekata COVID-19“, rekao je profesor Vist.
„Objavili smo podatke i matematički model razvijen sa Kembridžom — trenutno samo za istraživačku upotrebu — i dostupan je na mreži svima koji žele da ispitaju kako različiti parametri međusobno deluju.
Profesor Peter Klinken, glavni naučnik Zapadne Australije, rekao je da kroz međunarodnu saradnju poput ove sa Univerzitetom Kembridž, ANPC i nauka Zapadne Australije nastavljaju da utiču na svetsku scenu u kritičnim oblastima neispunjenih medicinskih potreba.
„COVID-19 ostaje globalni problem i ovde je ANPC, nacionalna naučna ustanova sa sedištem u VA koja radi sa Kembridžom, dala veliki doprinos razumevanju složenog procesa bolesti koji će imati nove kliničke translacione uticaje na stvarne ljude“, rekao je profesor Klinken. .
„COVID-19 nije poslednja opasnost od bolesti sa kojom ćemo se suočiti, a mi smo srećni što imamo odbrambeno oružje u obliku ANPC istraživačkog objekta na Univerzitetu Mardok.
Ovo najnovije istraživanje je prošireno i potvrđeno hiljadama uzoraka krvne plazme prikupljenih na Univerzitetu Harvard, koji takođe blisko sarađuju sa ANPC-om na predviđanju dugih ishoda COVID-a.