DUBAI – Lideri Zalivskih arapskih zemalja i drugi na Bliskom istoku sastali su se u petak u Saudijskoj Arabiji u okviru državne posete kineskog lidera Si Đinpinga, u želji da učvrste svoje odnose sa Pekingom, pošto su SAD decenijama posvećivale pažnju regionu vanes.
Pre zajedničkog sastanka sa Sijem, predstavnici Saveta za saradnju u Zalivu sastali su se na samitu koji je vodio saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman, čime je dodatno signalizirao njegovu kontrolu nad kraljevstvom koje još uvek nadgleda njegov otac, 86-godišnji kralj Salman, piše Asošijeted pres.
Među njima je bio i vladajući emir Katara, šeik Tamim bin Hamad Al Tani, čija je zemlja sada domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu i koja je u velikoj meri obnovila veze sa svojim arapskim susedima nakon višegodišnjeg bojkota. Bahreinski kralj Hamad bin Isa Al Kalifa, čija ostrvska država još uvek ima zategnute odnose sa Katarom, takođe je prisustvovao.
Princ Mohamed je u svom uvodnom govoru, emitovanom na državnoj televiziji, aplaudirao Kataru zbog njegovog domaćina Svetskog prvenstva. Takođe se moglo videti kako toplo pozdravlja šeika Tamima pre sastanka, nešto nezamislivo samo dve godine ranije usred bojkota.
GCC uključuje Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Lider Emirata šeik Mohamed bin Zajed Al Nahjan nije prisustvovao, već je poslao vladara emirata Fudžaira, šeika Hamada bin Mohameda Al Šarkija. Prisustvovali su i kuvajtski prestolonaslednik i predstavnik sultana Omana.
Sijeva poseta dolazi u trenutku kada se Kina oslanja na zalivske arapske države, posebno Saudijsku Arabiju, za milijarde dolara u uvozu sirove nafte kako bi pokrenula ekonomiju njegove zemlje. Dok SAD i dalje održavaju baze širom regiona i stacioniraju desetine hiljada vojnika, arapske nacije Persijskog zaliva smatraju da je pažnja Vašingtona prebačena na drugo mesto nakon završetka ratova u Avganistanu i Iraku.
Oni takođe žele da održe odnose sa Kinom iako američki zvaničnici veruju da se suočavaju sa rastućom pretnjom Kine u Aziji i Rusiji dok Moskva vodi svoj višemesečni rat protiv Ukrajine.
Tokom Ksijeve posete, saudijski zvaničnici su rekli da su potpisani dogovori između Rijada i Pekinga, uključujući neke koji uključuju kinesku tehnološku kompaniju Huavej o računarstvu u oblaku, centrima podataka i drugim visokotehnološkim poduhvatima. SAD su već upozorile svoje saveznike iz Zaliva da rade sa Huavejem zbog špijunaže.
Si i kralj Salman su se takođe dogovorili da održavaju sastanke između lidera dve zemlje svake dve godine, izvestila je državna novinska agencija Sinhua.
Agencija je izvestila da se Si u četvrtak sastao sa sudanskim vojnim liderom generalom Abdel-Fattahom Burhanom nakon dogovora u ponedeljak o uspostavljanju prelazne vlade koju predvode civili nakon vojnog preuzimanja tamo prošle godine. Međutim, nije određen vremenski okvir i dogovor je izazvao nove proteste u četvrtak u zemlji.
Si se u četvrtak odvojeno sastao sa egipatskim predsednikom Abdel-Fatahom el-Sisijem i palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom takođe u Rijadu.
Si je u petak održao jedan na jedan sastanak sa predsednikom Tunisa Kaisom Saiedom, kao i sa iračkim premijerom Mohamedom Šiom al-Sudanijem i šeikom Tamimom iz Katara.