Predsednica Tajvana Caj Ingven podnela je ostavku na funkciju lidera Demokratske progresivne partije (DPP), javljaju mediji u Istočnoj Aziji.
NJena partija pretrpela je težak poraz na lokalnim izborima održanim u subotu, prepustivši sve veće gradove rivalskoj stranci Kuomintang i Tajvanskoj narodnoj partiji. Naime, DPP je ostvarila pobedu u samo pet od 21 gradova u kojima su održani izbori i izgubila ne samo prestonicu Tajpej, već i druge urbane sredine s velikom populacijom, kao što su Taojuan, Hsinču i Kilung. Čak 13 gradova i okruga pripalo je Kuomintangu.
Caj, međutim, ostaje na funkciji predsednika države pošto njen mandat traje do 2024.
Mada je Kuomintang (Nacionalna partija) bila ogorčeni i nepomirljivi protivnik komunista tokom građanskog rata u Kini, do te mere da je nakon poraza u tom sukobu 1949. u celini sa svojim pristalicama izbegla na Tajvan, ona je poslednjih godina zagovornik ekonomskog zbližavanja s maticom Kinom i po pravilu zauzima blaži odnos prema Pekingu i kada je u pitanju politika jedne Kine.
Kuriozitet je da će novi gradonačelnik prestonice Tajpeja biti četrdesetrogodišnji Čang Vanan, (nepriznati, samozvani) praunuk višedecenijskog diktatora Tajvana i vođe „Kuomintanga“ u borbi protiv komunista Čang Kajšeka.
S druge strane, DPP, koja je trijumfovala na nacionalnim i predsedničkim izborima 2016. i 2020, beskompromisno insistira na punoj političkoj nezavisnosti Tajvana od Pekinga i sprovodi politiku jačanja vojnopolitičkog saveza sa SAD, ubrzanog naoružavanja i umanjivanja ekonomske zavisnosti od tržišta matice. Tu svoju strategiju ona je uobličila u sloganu „otpor Kini, zaštita Tajvana“.
Treba reći da ubedljiva pobeda Kuomintanga na lokalnom nivou ne mora da se neophodno pretoči i u podršku za njegovu meku politiku prema matici Kini, jer je 2014. ta u odnosima sa Pekingom sada pomirljiva partija doživela težak poraz na lokalnim, a potom i predsedničkim i nacionalnim parlamentarinim izborima nakon što je pokušala da sporazum o liberalizaciji trgovine s Pekingom proširi i na oblast usluga (kao što su bankarstvo, zdravstvo ili turizam).
Analitičari na Tajvanu tvrde da se razlozi za pobedu Kuomintanga ovog puta pre svega nalaze u načinu na koje su se vlasti na ostrvu odnosile prema epidemiji kovida poslednjih meseci, kao i u skandalu vezanom za falsifikovanje magistarske diplome jednog od viših figura DPP-a, te ističu da su na lokalnim izborima bitne komunalne teme, a ne nacionalna i spoljna politika.
Ipak, veliko slabljenje baze DPP verovatno će imati uticaja i na način kako ona vodi spoljnu politiku, jer se može shvatiti i kao izraz želje naroda Tajvana da se ublaži kurs produbljivanja vojno-političkih odnosa sa SAD i de fakto nezavisnosti, koji je ove godine doveo do velikog zaoštravanja odnosa sa maticom koje se umalo prelilo u oružani sukob.
Pogotovo stoga što je rukovodstvo DPP u poslednjim nedeljama pred lokalne izbore iste karakterisala kao izjašnjavanje za demokratiju i pozivala izborno telo da svetu pošalje poruku da je za slobodu i nezavisnost tako što će glasati za DPP.
Vlasti u Pekingu, javljaju mediji u Istočnoj Aziji, pozdravile su rezultate izbora na Tajvanu kao izraz želje tamošnjeg stanovništva za mirom.
Ublažavanje retorike i diplomatske aktivnosti usmerene na produbljivanje de fakto i postizanje de jure nezavisnosti do kojeg bi moglo sada doći na Tajvanu zbog slabljenja DPP i pomenuto pozitivno gledanje Pekinga na rezultate izbora na tom ostrvu mogli bi da dovedu do smirivanja tenzija u Tajvanskom moreuzu u narednim mesecima i tako pruže važan predah i međunarodnoj zajednici, koja se na globalnom suočava s nizom ozbiljnih političkih i ekonomskih problema.