Žene sa srčanim oboljenjima se ređe leče lekovima za snižavanje holesterola nego muškarci, prema istraživanju koje je danas predstavljeno na ESC Preventivna kardiologija 2024, naučnom kongresu Evropskog kardiološkog društva (ESC).
„Lekovi za snižavanje holesterola spasavaju živote i sprečavaju srčane udare i trebalo bi da se prepisuju svim pacijentima sa koronarnom bolešću“, rekla je autorka studije dr Nina Džonston sa Univerziteta Upsala, Švedska. „Nažalost, naša studija pokazuje da žene propuštaju ove esencijalne lekove.“
Pacijentima sa koronarnom bolešću, koja se takođe naziva hronični koronarni sindrom, potrebni su lekovi za ublažavanje simptoma i sprečavanje srčanog udara i smrti. Smernice ESC preporučuju statine za sve pacijente za smanjenje nivoa holesterola u krvi. Ako nivoi nisu dovoljno sniženi sa maksimalnom podnošljivom dozom statina, onda pacijenti treba da dobiju statin plus drugi lek za snižavanje holesterola koji se zove ezetimib. Preporuke su iste za žene i muškarce.
Uprkos istim preporukama za lečenje i ciljne nivoe lipoproteina niske gustine (LDL; „loš“) holesterola, prethodne studije su pokazale da je manja verovatnoća da će žene dostići ciljne nivoe nego muškarci. Ova studija je ispitala da li žene i muškarci dobijaju iste tretmane.
Ovo je bila retrospektivna opservaciona studija koja je obuhvatila 1.037 muškaraca i 415 žena sa hroničnim koronarnim sindromom dijagnostikovanim između 2012. i 2020. godine i koji nikada nisu imali srčani udar. Srednja starost je bila 68 godina kod muškaraca i 70 godina kod žena. Za dobijanje podataka o nivou holesterola korišćeni su elektronski zdravstveni kartoni. Informacije o izdatim lekovima dobijene su od Švedskog nacionalnog registra propisanih lekova.
Učesnici su praćeni tri godine nakon postavljanja dijagnoze. Istraživači su otkrili da je na kraju treće godine praćenja samo 54% žena lečeno lekovima za snižavanje holesterola, u poređenju sa 74% muškaraca. Pored toga, 5% žena je lečeno statinom plus ezetimibom, u poređenju sa 8% muškaraca. Istraživačka grupa dalje istražuje faktore koji mogu objasniti uočene polne razlike.
Istraživači su takođe ispitivali tretmane i nivoe holesterola kod žena i muškaraca kojima je dijagnostikovan hronični koronarni sindrom u različitim godinama (manje od 60, 60 do 69,9, 70-79,9, 80 godina ili više). U svim starosnim grupama, prepisivanje tretmana za snižavanje holesterola bilo je najveće u trenutku postavljanja dijagnoze i opadalo je tokom naredne tri godine. Ovaj pad lečenja tokom vremena bio je strmiji kod žena nego kod muškaraca. Na primer, kod pacijenata mlađih od 60 godina, 65% žena i 79% muškaraca lečeno je tretmanom za snižavanje holesterola nedelju dana nakon dijagnoze, u poređenju sa 52% žena i 78% muškaraca tri godine kasnije. Postizanje ciljeva LDL holesterola je takođe bilo niže kod žena nego kod muškaraca.
Dr Džonston je rekao: „Naši nalazi bi trebalo da budu poziv na uzbunu u vezi sa nedovoljnim lečenjem žena sa srčanim oboljenjima. Potrebne su jednake prakse prepisivanja kako bi žene dobile sve preporučene terapije i bile zaštićene od štetnih ishoda.“
Suprotno uobičajenom mišljenju, kardiovaskularne bolesti ubijaju više žena nego muškaraca, što čini 45% svih smrtnih slučajeva kod žena, što je više od svih karcinoma zajedno u 57 zemalja članica ESC.