Trio naučnika iz mozga i kognitivnih nauka sa Univerziteta u Ročesteru, u SAD, otkrilo je da treptanje ne samo da vlaži oči – ono takođe pomaže da se vid održi oštrim održavanjem jačine vizuelnih signala.
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu PNAS, Bin Iang, Janis Intoi i Michele Rucci proučavali su treptanje očiju u grupi mladih odraslih osoba.
Prethodna istraživanja i anegdotski dokazi sugerišu da se treptanje javlja kao sredstvo za održavanje vlažnosti površine očiju i uklanjanje prašine ili drugih materija. Neke studije su pokazale da treptanje takođe pomaže mozgu da ostane koncentrisan na sve što osoba gleda, da prepozna objekte i pomaže da se obradi stalni tok vizuelnih informacija u komade kojima se može upravljati.
Ali takođe je primećeno da se vizuelne informacije periodično gube dok oči trepću. Jedna studija je takođe otkrila da se neuronska aktivnost povezana sa obradom vida usporava kada oči počnu da trepću, a zatim se ponovo vraćaju, dajući nervnom sistemu kratku pauzu — možda sprečavajući preteranu stimulaciju.
U ovoj novoj studiji, istraživači su sumnjali da bi treptanje moglo da služi i drugoj svrsi – održavanju vidne oštrine. Da bi saznali da li je to slučaj, zamolili su 12 mladih odraslih da učestvuju u studiji o viziji.
Istraživači su koristili uređaj za praćenje očiju visoke rezolucije za proučavanje karakteristika oka dok su volonteri gledali slike različitog kontrasta. Istraživački tim je otkrio da svaki treptaj služi za povećanje jačine vizuelnog ulaznog signala modulacijom intenziteta svetlosti koja udara u mrežnjaču.
Istraživači su otkrili da se pojačanje dešava i tokom nevoljnih i voljnih treptaja. Takođe su pronašli dokaze da treptanje pomaže da se preformatiraju vizuelne informacije koje se šalju u mozak.
Istraživači sugerišu da treptanje više nego nadoknađuje trenutne gubitke vida tako što pojačava snagu signala, pomaže u održavanju oštrine i pomaže mozgu u obradi konstantnog toka vizuelnih informacija.