Tim neurologa i biotehničara u Univerzitetskoj bolnici i Univerzitetu u Tibingenu, koji rade sa kolegom sa Imperijal koledža u Londonu, izveštava da se kompleksnost mozga smanjuje tokom sazrevanja fetusa i nastavlja nakon rođenja.
U svom radu objavljenom u časopisu Nature Mental Health, grupa opisuje kako su koristili relativno novu vrstu tehnologije koja se zove magnetoencefalografija (MEG) za snimanje fetalnih magnetnih moždanih signala i šta su naučili iz rezultata.
Prethodna istraživanja su sugerisala da mnogi poremećaji mozga kao što su autizam i šizofrenija počinju u materici – nalazi sugerišu da rane intervencije mogu sprečiti razvoj takvih poremećaja. Zbog toga su medicinski istraživači tražili načine da proučavaju razvoj mozga u materici.
To je dovelo do razvoja nove tehnologije, kao što je MEG zasnovan na crvenom svetlu, koji omogućava istraživačima da snime fetalne magnetne moždane signale bez nanošenja povrede majci ili fetusu. U ovoj studiji, istraživački tim je koristio ovu novu tehnologiju da proučava složenost signala kao opšte sredstvo za proučavanje razvoja mozga.
Istraživači su regrutovali nekoliko trudnica i koristili MEG za snimanje fetalnih magnetnih moždanih signala počevši od 35. nedelje i sve do rođenja. Ovo se ponovilo nakon rođenja. Svaki od testova uključivao je puštanje slušnih signala na način da fetus može da čuje i snimanje odgovora na signale. Da bi izmerili složenost, istraživači su reprodukovali obrasce signala, koje su zatim prekidali, dajući fetusu ili novorođenčetu priliku da reaguje na iznenadnu promenu.
Istraživači su pronašli dokaze o smanjenju složenosti kako su fetusi sazrevali, dostižući najmanju složenost neposredno pre rođenja. Takođe su otkrili da je složenost nastavila da se smanjuje nakon rođenja i da su postojale polne razlike — muški fetusi/bebe su podlegle smanjenju složenosti brže od žena.
Istraživači su bili iznenađeni njihovim rezultatima, ali su nakon daljeg pregleda otkrili da imaju smisla jer sugerišu da kako mozak sazreva, on se kreće od poremećaja ka uređenijim obrascima veza, omogućavajući mozgu da obrađuje komplikovanije vrste informacija.