Usvajanje zdravog načina života snažno je povezano sa manjim rizikom od sindroma iritabilnog creva

Usvajanje zdravog načina života snažno je povezano sa manjim rizikom od sindroma iritabilnog creva

Usvajanje zdravog načina života snažno je povezano sa manjim rizikom od sindroma iritabilnog creva (IBS), otkriva novo istraživanje objavljeno na internetu u časopisu Gut.

Od pet velikih zdravih ponašanja, nepušenje, visok nivo snažne fizičke aktivnosti i dovoljno sna bili su nezavisno povezani sa održavanjem stanja na odstojanju.

Smatra se da IBS, karakteriše bol u stomaku, nadimanje i abnormalne navike creva, pogađa do 1 od 10 ljudi širom sveta. Šta tačno uzrokuje IBS nije u potpunosti shvaćeno, ali poremećeno funkcionisanje osovine creva i mozga ima ključnu ulogu u simptomima, objašnjavaju istraživači.

Prethodno objavljeno istraživanje povezalo je pojedinačne faktore životnog stila sa povećanim rizikom od IBS-a, a istraživači su želeli da saznaju da li kombinacija ovih faktora može da spreči ovo stanje.

Stoga su pogledali pet velikih zdravih ponašanja – nikad ne pušiti; najmanje sedam sati sna svake noći; visok nivo snažne fizičke aktivnosti svake nedelje; visokokvalitetna uravnotežena ishrana svaki dan; i umereni unos alkohola —među sredovečnim učesnicima (prosečne starosti 55 godina) u UK Biobank.

Konačna analiza je uključila 64.286 ljudi, od kojih su nešto više od polovine (55%) bile žene i koje su popunile najmanje dva upitnika za sećanje na ishranu u trajanju od 24 sata.

Tokom prosečnog perioda praćenja od nešto više od 12,5 godina, zabeležen je 961 (1,5%) slučaj IBS-a.

Od ukupnog uzorka, 7.604 (12%) je reklo da se nije ponašalo nijedno od pet ponašanja zdravog načina života, dok je 20.662 (32%) izjavilo jedno; 21.901 (34%) prijavilo je dva; a 14.101 (22%) prijavilo je tri do pet ponašanja na početku perioda praćenja.

Nakon što se uzmu u obzir potencijalno uticajni faktori, što je veći broj zdravih ponašanja, manji je rizik od IBS-a.

Jedno ponašanje je bilo povezano sa 21% manjim rizikom, dok su dva bila povezana sa 36% manjim rizikom; a tri do pet su bile povezane sa 42% manjim rizikom.

Iako su manje veličine nego kada su kombinovane, tri zdrava ponašanja su nezavisno povezana sa manjim rizikom od IBS-a: nikada ne pušim (14% manje); visok nivo fizičke aktivnosti (17% niži); i dobar san (27% manje).

Dalja dubinska analiza je pokazala da su ova udruženja bila nezavisna od starosti, pola, statusa zaposlenja, stambenog područja, infekcije creva, porodične istorije IBS-a ili drugih životnih izbora.

Ovo je opservaciona studija, i kao takva, ne može da utvrdi uzrok, uz to se oslanjala na samoprocenu, koja možda nije uvek tačna i kod starijih ljudi, pa možda nije primenljiva na mlađe starosne grupe. Niti je bilo moguće uzeti u obzir bilo kakve promene u načinu života tokom vremena tokom perioda praćenja.

Ipak, istraživači ističu: „Iako se modifikacija životnog stila preporučuje kao sredstvo za upravljanje simptomima IBS-a, njegovoj potencijalnoj ulozi u sprečavanju pojave stanja nije posvećena dužna pažnja.“

I zaključuju: „IBS ima složenu etiologiju, uključujući biološke, genetske, psihosocijalne i faktore životne sredine. Naši nalazi podvlače vrednost modifikacije životnog stila u primarnoj prevenciji IBS-a i sugerišu da izbor zdravog načina života može značajno da umanji efekte etioloških faktora na incidenca IBS-a.“