Osobe sa dijabetesom tipa 2 imaju povećan rizik od moždanog udara i pogoršanje ishoda nakon što su oboleli od njega. Sada su istraživači sa Instituta Karolinska pokazali da je ishod moždanog udara značajno poboljšan kod miševa sa gojaznošću i dijabetesom tipa 2 koji su lečeni najčešće korišćenim lekovima za dijabetes SGLT-2 inhibitorima.
Rezultati su objavljeni u Cardiovascular Diabetology i mogu imati klinički značaj za rehabilitaciju moždanog udara kod dijabetesa tipa 2.
Očekuje se da će broj obolelih od dijabetesa u svetu dramatično porasti na 700 miliona 2045. Moždani udar je jedna od najvećih komplikacija kod osoba sa dijabetesom koji takođe imaju pogoršanu prognozu u fazi rehabilitacije.
Inhibitori kotransportera natrijum-glukoze-2 (SGLT-2) su klasa oralnih lekova koji snižavaju šećer u krvi kod odraslih sa dijabetesom tipa 2. Takođe se pokazalo da ovi tretmani smanjuju kardiovaskularni rizik, ali nije poznato da li poboljšavaju ishod nakon moždanog udara.
Istraživači sa Instituta Karolinska pokazuju da ako se dijabetičkim miševima daju inhibitori SGLT-2 nakon moždanog udara, njihov funkcionalni oporavak je znatno poboljšan.
„Ovo sugeriše da bi dijabetičari koji pate od moždanog udara mogli da poboljšaju svoju negativnu prognozu ako se leče inhibitorima SGLT-2“, kaže Elen Verkalsteren, postdoktorski istraživač na Odeljenju za kliničku nauku i obrazovanje, Sodersjukhuset, Karolinska institut (KI SOS) i prvi autor studija.
Istraživači sada planiraju da nastave i proučavaju potencijalnu povezanost između različitih tretmana dijabetesa i ishoda moždanog udara u studijama kliničkog registra.