Nova studija koju je vodio Jejl sugeriše da se niz respiratornih virusnih infekcija – uključujući COVID-19 i grip – može sprečiti ili lečiti generičkim antibiotikom koji se isporučuje u nazalni prolaz.
Tim koji su predvodili Akiko Ivasaki sa Jejla i bivši istraživač sa Jejla Čarls Dela Kruz uspešno je testirao efikasnost neomicina, uobičajenog antibiotika, za sprečavanje ili lečenje respiratornih virusnih infekcija na životinjskim modelima kada se životinjama daje preko nosa. Tim je zatim otkrio da isti nazalni pristup – ovog puta primenom masti Neosporin bez recepta – takođe pokreće brzi imuni odgovor interferonom stimulisanim genima (ISG) u nosu zdravih ljudi.
Nalazi su objavljeni u časopisu PNAS.
„Ovo je uzbudljivo otkriće da jeftina antibiotska mast bez recepta može stimulisati ljudsko telo da aktivira antivirusni odgovor“, rekao je Ivasaki, Sterling profesor imunobiologije i profesor dermatologije na Medicinskom fakultetu Jejla i ko-senior autor nove studije.
„Naš rad podržava i preventivne i terapeutske akcije neomicina protiv virusnih bolesti na životinjskim modelima i pokazuje efikasno blokiranje infekcije i prenosa“, rekao je Ivasaki, koji je takođe profesor molekularne, ćelijske i razvojne biologije na Jejlskom fakultetu umetnosti i nauka. , profesor epidemiologije na Iale School of Public Health, i istraživač na Medicinskom institutu Hauard Hjuz.
Respiratorni virusi pogađaju milione ljudi svake godine. Globalna pandemija COVID-19, uzrokovana koronavirusom SARS-CoV-2, dovela je do 774,5 miliona slučajeva širom sveta zaključno sa februarom 2024. godine, sa globalnom smrtnošću od 6,9 miliona ljudi. Virusi gripa uzrokuju do 5 miliona slučajeva teških bolesti i 500.000 smrtnih slučajeva godišnje širom sveta.
Trenutno, većina terapija koje se koriste za borbu protiv respiratornih virusnih infekcija – uključujući antivirusne lekove, monoklonska antitela i terapiju rekonvalescentnom plazmom – isporučuju se intravenozno ili oralno. Oni se fokusiraju na zaustavljanje napredovanja postojećih infekcija.
Terapija usmerena na nos ima mnogo veće šanse da zaustavi infekcije pre nego što se šire na donji respiratorni trakt i izazovu teške bolesti, rekli su istraživači.
„Ovaj multidisciplinarni rad u saradnji kombinuje važne uvide iz eksperimenata modeliranja plućne infekcije životinja sa procenom studija na ljudima ovog intranazalnog pristupa za stimulisanje antivirusnog imuniteta“, rekla je Dela Kruz, bivši vanredni profesor plućne, intenzivne nege i medicine spavanja i mikrobne patogeneza na Medicinskom fakultetu u Jejlu i bivši direktor Centra za istraživanje i lečenje plućnih infekcija. Dela Kruz je trenutno na Univerzitetu u Pitsburgu.
U svojoj studiji, istraživači su otkrili da su miševi tretirani intranazalno neomicinom pokazali snažnu ISG liniju odbrane i od SARS-CoV-2 i od visoko virulentnog soja virusa gripa A. Istraživači su takođe otkrili da intranazalni tretman neomicinom snažno ublažava kontaktni prenos SARS-CoV-2 kod hrčaka.
Kod zdravih ljudi, intranazalna primena Neosporina (koji sadrži neomicin) takođe je pokrenula snažnu ekspresiju ISG-a u podgrupi dobrovoljaca, rekli su istraživači.
„Naši nalazi sugerišu da bismo mogli da optimizujemo ovaj jeftini i generički antibiotik kako bismo sprečili virusne bolesti i njihovo širenje u ljudskoj populaciji, posebno u globalnim zajednicama sa ograničenim resursima“, rekao je Ivasaki. „Ovaj pristup, pošto je usmeren na domaćina, treba da funkcioniše bez obzira na to kakav je virus.